Önsöz, Teşekkürler ve Başkanın Mesajı

kitap kapağı KİTAP 1. BASKI ÖN KAPAK

galatasarayda kürek kapak copy KİTAP GENİŞLETİLMİŞ 2. BASKI ÖN VE ARKA KAPAK

GSTV’de yayınlanan tanıtım videosu:

 

ÖNSÖZ

Bu kitabımızda, geçmiş zamanın köşelerinde kalmış bilgiler günümüzün koşullarında kayıt altına alınmaya çalışılmıştır. Bu uzun soluklu çalışmada ulaşabildiğimiz kaynakların dışında daha birçok önemli doküman, bilgi notu, anı, resim ve film bulunabileceği inancındayız.

Ümidimiz odur ki; bu çalışmamız başka araştırmacılara yol açıcı olarak değerlendirilir, kürek sporunun kaybolmaya başlayan büyük bir dönemi, diğer kulüplerimizin de katkılarıyla gelecek nesillere kalıcı olarak bırakılır. Öğretici ve eğitici olacağına inandığımız bu çalışmalarımızda oluşabilen hata ve unutkanlıklar için peşinen affınızı dileriz.

Çalışmamızda, olanaklar içinde Galatasaray Kürek Şubesinin spor tarihi, sporcuları, yarışma neticeleri kronolojik bir sıralama içinde verilmeye çalışılmıştır. Eski değerli sporcuların birçoğunun soyadlarına maalesef ulaşılamamıştır, bazıları da bilinen lakapları ile anılmıştır.

Bilgilerin ve resimlerin tedarikinde yardımlarını esirgemeyen büyüklerimize ve arkadaşlarımıza, özellikle aşağıda adı geçenlere teşekkür ederiz.

Ünal Aysal

Kemal Onar

Sema Atakol

İngrid İren

Ünal Yaman

Hülya Göksel

Nükhet Anadol Tatari

Hale Gezgöç

İnci Yar

Teoman Bıyıkoğlu

Adnan Işık

Erdal Günsel

YARIŞLARDA TER DÖKMÜŞ, ELLERİ NASIR BAĞLAMIŞ TÜM KÜREKÇİLERİN ANISINA  (Bodrum Mart 2012)

Yazarlar: Celal Gürsoy, Yüksel Taşcı

Başkanın mesajı:

Değerli Dostlarım, Genç Kardeşlerim,

Bu bir Başkan yazısı değil. Bu, kürek sporuna emek vermiş ve bu eşsiz spordan pek çok hayat dersi almış amatör bir sporcunun yazısı. 1950’lerin son yılları ve 60’ların başlarıydı. Galatasaray Lisesi’nin meraklı bir öğrencisiydim. Her spora biraz ilgim vardı. Ama kürekte farklı bir disiplin, farklı bir uyum, bir ahenk görebiliyordum. 5 yıl boyunca 2 tek, 2 çifte ve 4 tekte sarı-kırmızı forma altında bu spora emek verdim. Ulusal bir kahraman olacak kadar başarılı değildim. Ama itiraf edeyim, kürek sporu benim ona verdiklerimden fazlasını bana verdi.

Yine de yurt içinde ve yurt dışında beni gururlandıracak mütevazi başarılarımız oldu. Başarılarımız diyorum, çünkü kürek sporunun ilk ve en önemli yanı tam bir takım sporu oluşudur. Üstelik bir futbol, basketbol ya da voleyboldan farklı olarak, bu sporda tek bir yıldız takımı başarıya götüremez, ya da başka bir deyişle bir sporcunun aksaması müthiş bir takımın hüsrana uğramasına neden olabilir. Çünkü kürek ayrı bireylerin güçlerinin toplamından ibaret değildir, bu güçlerin saliseler bazında uyumunu gerektirir. Bir anlamda ritminizle, gücünüzle, disiplininizle ve en önemlisi uyumunuzla su üstünde toplu bir danstır kürek.

Boşuna “gerçek olan ekiptir, gerisi ise teferruat” denmemiştir kürek sporu için.

Geriye baktığımda iş hayatında başarılı sayılabilecek bir noktaya gelmişsem ve daha önemlisi Galatasaray’ımıza hizmet etme onuruna ulaşmışsam, o yıllarımın ve kürek sporunun bunda büyük rolü olduğunu daha iyi anlayabiliyorum.

Sporun sadece spordan ibaret olmadığını unutmamanızı dilerim.

Ünal Aysal

Galatasaraylı Kürekçi

01.11.2013

Mavi Rozet, 1950’li yıllarda çok az sayıda yapılmış olan kürek rozetidir. Amblemin aslı önce Bebek Kayıkhanesinde, sonraları Galatasaray Adasındaki kayıkhanede asılı olan ahşap üzerine yapılmış bir grafik çalışmadan alınmıştır.

İkinci rozet, 1987 yılında Şube Kaptanı Osman Güneri tarafından dizayn edilip Amerika’da yaptırılmıştır. Daha sonraları Türkiye’de kalıbı çıkartılarak çoğaltılmıştır.

Reklamlar