1970’Lİ YILLAR

1974 4-

 

1970’li yıllarda yurt içindeki rekabet artarken milli temasların sayısı da biraz daha çoğalarak uluslar arası parkurlarda tecrübe kazanıldı ve önemli başarılar elde edildi.

9 Ağustos 1970 tarihinde yapılan İstanbul Kupası yarışlarını Galatasaray kazandı.

1970 yılında Erdinç Karaer, Celal Gürsoy, Mehmet Ayata, Ahmet Şenkal ve dümenci Hüseyin Özer (bazı yarışlarda dümenci Serdar Dağdeviren) ekibi Dört Tek Dümencili teknesi ile bütün yarışlarını kazanarak Galatasaray denizcilik tarihinde ikinci bir “Geçilmez Armada” ekibi yarattılar. Aynı ekipten Erdinç Karaer ve Ahmet Şenkal İki Tek Dümencisiz teknesiyle, Mehmet Ayata ve Celal Gürsoy İki Tek Dümencili teknesiyle girdikleri bütün yarışları kazanarak sezonu her yarışta ikişer altın madalya kazanarak kapattılar.

Şampiyon Dört Tek ekibi Milli Takıma seçilerek Avusturya Villach parkurunda yapılan Uluslar Arası kürek yarışlarında ülkemizi temsil ettiler.

Bayanlarda Nükhet Anadol – Tülin Moray İki Çifte ekibi de Türkiye Şampiyonu oldu.

O yıllarda Boğazda giderek artan gemi trafiği sadece dalgalar yaratarak tehlikeli olmakla kalmayıp aynı zamanda sintine sularını boşaltarak deniz yüzeyinin yapışkan bir yağ ve mazot tabakası ile kaplanmasına sebep oluyordu. Bu mazot, teknelere ve küreklere de yapışıyor, gaz yağına batırılmış üstüpülerle zorlukla temizlenebiliyordu. Bu işlem antrenmandan dönen ekipler için çok sabır isteyen bir uğraştı. Mazot temizlendikten sonra bu sefer de arap sabunu ile tekneleri yıkayıp gaz yağını çıkartmak gerekiyordu. Bu işlemler sonucunda ahşabın üstündeki vernik kaplama da bozuluyordu. Bunun için yarış öncesinde teknenin dışı su zımparası ile işlenip temizleniyor ve yeniden vernikleniyordu.

Boğazda gemi trafiği sabah 7.30 da Şehir Hatları yolcu vapurları ile başlıyordu. Onların dalgalarıyla denizin bozulmasından önce ekipler antrenmanlarını bitirmeye çalışıyorlardı. Bu da en geç 6’da tekneyi denize indirmek demekti. Çok aşırı bir fırtına olmadığı sürece bu çalışmalar bütün sezon boyunca sabah akşam devam ediyordu.

1970 yılında Ankara Mogan kulübü antrenörü Danyal Çiper, sporcuları Gökhan Toygar, Toros Özen ikilisi ile ODTÜ’nün Altan Üstünel, Turgut İmir ikilisini bir araya getirerek karma bir Dört Tek Dümencisiz ekibi kurmayı planladı ve antrenmanlar başladı. Ancak kısa süre sonra Danyal Hoca kararını değiştirince açıkta kalan ekip elemanları beraberliklerini bozmadan Galatasaray takımına katılarak yarışlara girmeye karar verdiler ve İstanbul’a gelerek antrenmanlarına Boğazda devam ettiler. İlk antrenmanlardan birinde Arnavutköy koyunda bir tek çifte ile çarpıştılar ve teknede büyük hasar oluştu. Bu arada yönetmelikteki bir madde fark edildi. Sezon başındaki ilk yarışta Ankara’da kulüpleri adına yarışmış olan bu sporcuların aynı yarış sezonunda iki farklı kulüpte yarışa giremeyecekleri anlaşılınca Ankara ekibi o sene Galatasaray formasıyla yarışamadı. Ancak bir sonraki sene Gökhan Toygar ile Toros Özen Mogan’dan ODTÜ’ye transfer oldular ve Dört Tek Dümencisiz ekibi olarak Ankara’dan ODTÜ adına yarışlara girdiler, Milli Takıma seçilerek “1971 Viyana Uluslar Arası Kürek Yarışları”na katılmaya hak kazandılar.

16 Ağustos 1970 tarihinde Kartal Parkurunda yapılan İstanbul Şampiyonası yarışlarında yarışlar 3-3 durumdayken kazandığımız ve şampiyonluğumuzu ilan eden İki Tek dümencili yarışı Hakem Heyeti tarafından iptal edilerek ertesi gün tekrar edilmesine karar verildi.  Pazartesi günü tek bir yarış için tekrar adada toplanarak tekneyi motora yükleyip kalabalık bir taraftar gurubu ile birlikte Kartala gidildi. Yarışı Mehmet Ayata – Celal Gürsoy – Dümenci Hüseyin Özer’den kurulu Galatasaray ekibi farklı olarak kazanınca takımımız İstanbul Şampiyonu oldu.

1970 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Bayanlar İki Çifte: Nükhet Anadol – Tülin Moray

İki Tek Dümencisiz: Erdinç Karaer – Ahmet Şenkal

İki Tek Dümencili: Mehmet Ayata – Celal Gürsoy – Dümenci: Hüseyin Özer

Dört Tek Dümencisiz: Ateş Yaşa – Dündar Tunca – Kemal – Vasıf

Dört Tek Dümencili: Erdinç Karaer – Ahmet Şenkal – Mehmet Ayata – Celal Gürsoy – Dümenci: Hüseyin Özer

1970 4+ Resim: 1970 / 1971 Geçilmez Armada: Soldan sağa: Celal Gürsoy – Mehmet Ayata – Ahmet Şenkal – Erdinç Karaer. (Hamlacı Erdinç’in dirseğinde birincilere verilen Kırmızı Bayrak asılı).

1971 yılında Erdinç Karaer – Ahmet Şenkal – Mehmet Ayata – Celal Gürsoy – Dümenci: Hüseyin Özer “Geçilmez Armada” ekibi hem Dört Tek hem de İki Tek Dümencisiz ve İki Tek Dümencili teknelerinde birinci gelerek ikişer Altın Madalya ile başarılarını sürdürürken Tek Çiftede Fethi Karaer, Dört Tek Dümencisiz teknesinde de Yunus Yılmaz, Recep Akıcı, Faruk Algür ve Ahmet Yasa’dan kurulu Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz ekibi ağır kilolarda da şampiyon oldular. Antrenörleri Emir Turgan idi.

1971 yılında “Geçilmez Armada” dört tekinin bir sabah antrenmanında yaşadığı kaza senelerce unutulmadı. Futa Akıntıburnuna girerken yukarıdan kıyıya yakın gelen bir balıkçı motoru bir kürek boyu mesafeden geçerek dalgasıyla teknenin batmasına sebep oldu. Suya dağılan sporcuları toplamak ve yardım etmek için geri dönen motordaki balıkçılar tekneyi içindeki suyun boşalmasını beklemeden aceleyle kaldırınca ince ahşap çatladı ve tekne boydan boya yarıldı. Yaptıkları hatayı anlayan balıkçılar tekneyi ve sporcuları adaya iskelenin üstüne çıkartıp kaçtılar. Cahit Ustanın gayretleri ile tekne kısa sürede kullanıma hazırlandı ama dikkatsiz motorcular yüzünden o günden sonra küreğe yeni başlayan gençlerin akıntıya girmeleri bir süre yasaklandı.

1971 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Bayanlar İki Çifte: Nükhet Anadol – Şule Aşkın (Beykoz’lu)

Erkekler Tek Çifte: Fethi Karaer

İki Tek Dümencisiz: Erdinç Karaer – Ahmet Şenkal

İki Tek Dümencili: Mehmet Ayata – Celal Gürsoy – Dümenci: Hüseyin Özer.

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Ahmet Yaşa

Dört Tek Dümencili: Erdinç Karaer – Ahmet Şenkal – Mehmet Ayata – Celal Gürsoy – Dümenci: Hüseyin Özer.

Aynı yıl Kürek Federasyonu bir ilke imza atarak iki dış temas planladı ve bunun ilki olarak da Avusturya Viyana parkurundaki Uluslar Arası kürek yarışlarına gidildi. Dört Tek Dümencili yarışında Erdinç Karaer – Celal Gürsoy – Ahmet Şenkal – Mustafa Yurdagül (FB) – Dümenci: Tamer Yelkovan (FB) ekibi ikincilik kazanırken İki Tek Dümencili ekibinde Mehmet Ayata – Elfi Çetinkaya (FB) – Dümenci: Tamer Yelkovan yarıştılar.

1971 yılının ikinci milli yarışı Danimarka’da yapılan Avrupa Şampiyonası oldu. Bu yarışa Dört Tek Dümencili teknesinde Erdinç Karaer – Celal Gürsoy – Mustafa Yurdagül (FB) – Ahmet Şenkal – Dümenci: Tamer Yelkovan (FB) yarıştı. (Antrenörler: Emir Turgan, Özgen Korkmazlar)

Kopenhag yarışlarında Federasyonun İtalyan Donoratico firmasından kiraladığı 2. el tekne uzun uğraşlardan sonra bir türlü ayar tutmayınca aynı yerde konaklayan Polonya Milli Takım antrenörü Olimpiyat Bronz madalyalı Antrenör Koçerka tekneye dümenci gibi oturarak yardımcı olmaya çalıştı. Sonunda teknenin omurgasının eğri olduğu anlaşıldı ama çare bulunamayınca ekibimiz yarışlara bu tekne ile katılmak zorunda kaldı.

1972 Münih Olimpiyatlarının yapıldığı yıldır. 1968 Mexiko Olimpiyatlarında Altın Madalya kazanan Karl Adam’ın Alman ekibi Münih açılış seremonisinde Olimpiyat bayrağını taşıdılar.

1972 yılında Erdinç Karaer – Celal Gürsoy ikilisi Dümencili İki Tek (Dümenci Hilmi Çil) ve Dümencisiz İki Tek tekneleriyle aynı günde iki kez Türkiye Şampiyonu olduktan sonra Fenerbahçeli kürekçiler Mustafa Yurdagül ve Elfi Çetinkaya ile planlanan ve bütün kış beraber çalıştıkları karma Dört Tek ekibi ile Olimpiyat hazırlıklarına başladılar. Antrenmanlarda 6.40 gibi yarı finale girebilecek iyi bir derece çekmelerine rağmen Fenerbahçe yöneticisinin muhalefeti nedeniyle bu karma ekip gerçekleşemeyince Ankara Mogan Gölünde Galatasaray, Fenerbahçe ve Mogan ekipleri arasında iki gün içinde üç kez test yarışı yapıldı. Kulübümüzden Erdinç Karaer ve Celal Gürsoy genç kürekçilerden Ateş Yaşa ve Dündar Tunca ile üç gün içinde kurdukları ekiple testlere katıldılar. Sonunda hiçbir ekibin barajı geçemediği ilan edilerek Münih Olimpiyatlarına katılmaktan vazgeçildi. Buna en çok üzülenlerden biri de  o günlerde Münih Konsolosluğu görevini yürüten Galatasaray Kongre Üyesi Okan Gezer olmuştu. “Olimpiyat Köyünde sizlerin odalarını teftiş etmiştim” diyerek Galatasaray adasında kayıkhanenin önünde hayal kırıklığını ifade etmişti. 1972 yılında Federasyon Başkanı Eftal Nogan idi. Modern Olimpiyatlar başladığından beri hiç bir olimpiyata katılamayan Türkiye bu yakın şansı da kaçırdıktan sonra ancak bir kereliğine 1992 Barcelona Olimpiyatlarında Ali Rıza Bilal ile yakalayabilmiştir. 80’li yılların kitabında bu konu detayları ile anlatılacaktır.

1972 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Erkekler Tek Çifte: Fethi Karaer

İki Tek Dümencisiz: Erdinç Karaer – Celal Gürsoy

İki Tek Dümencili: Erdinç Karaer – Celal Gürsoy – Dümenci: Hilmi Çil

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin

1973 yılında yeni ekipler yeni şampiyonluklar kazandı. İki Tek Dümencili teknesinde Refik Cin, Celal Gürsoy ikilisi Dümencileri Yusuf Oktar ile şampiyon olurken Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin Dört Tek Dümencisiz Hafif Kilo ekibi hem Hafif Kilo, hem de Büyükler yarışında Türkiye Şampiyonu oldular. (Antrenör Emir Turgan)

Aynı yıl Avusturya Villach Parkurunda düzenlenen Uluslar Arası Kürek yarışlarında ülkemizi Dört Tek Dümencili teknesinde (o sene Fenerbahçe’ye transfer olan) Erdinç Karaer (FB) – Celal Gürsoy (GS) – Mustafa Yurdagül (FB) – Tuncay Yılmaz (Mogan) – Dümenci: Haluk (Mogan) ve Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz teknesinde kulübümüzden Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin temsil ettiler. Bu yarış Cumhuriyetimizin 50. Yıl kutlamaları çerçevesinde Ankara Mogan Parkurunda düzenlenecek olan Uluslar Arası yarışların provası niteliğindeydi.

1973 Cumhuriyetin 50 yılı Uluslar Arası Yarışları Seremonisi.                                                                                                                                                                                        

50. Yıl Uluslar Arası yarışlarına katılan Milli Takım Sporcularımız. Soldan: Dümenci Yusuf Oktar, Erdinç Karaer, Mustafa Yurdagül, Ahmet Şenkal, Celal Gürsoy, Mehmet Burçkin, Faruk Algür, Kenan Cangüler, Recep Akıcı, Fethi Karaer…

“50. Yıl” yarışlarında ülkemizi Dört Tek Dümencili teknesinde Erdinç Karaer (FB) – Celal Gürsoy (GS) – Mustafa Yurdagül (FB) – Ahmet Şenkal (GS) – Dümenci: Tamer Yelkovan (FB) temsil etti ve Yugoslav ekibini geçerek Bulgarların ardından ikincilik kazandı. Ardından İki Tek Dümencili teknesinde Refik Cin, ikinci yarışına giren Celal Gürsoy ile Dümenci Yusuf Oktar yarıştı. Dört Tek Dümencisiz teknesinde yarışan Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin ekibi de ikinci oldular. Bütün ekiplerimiz o seneki Dünya Şampiyonalarında final çekmiş olan çok kuvvetli rakipleri karşısında tatmin edici dereceler yaptılar.

1974 yılı arka arkaya dördüncü kez takım şampiyonluğunun kazanıldığı bir yıldı. Kulüp Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Pekin, Şube Kaptanı İlter Tekand, Antrenör Emir Turgan idi.

1974 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Tek Çifte: Fethi Karaer

İki Tek Dümencisiz: Ahmet Moralıoğlu – Ahmet Şenkal

İki Tek Dümencili: Refik Cin – Celal Gürsoy – Dümenci: Yusuf Oktar

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin.

Resim3 1974 Şampiyon Ekip

1974 Türkiye Şampiyonu olan dört tekne Mogan Gölünde. İki Tek Dümencisiz teknesinde Ahmet Moralıoğlu – Ahmet Şenkal, Dört Tek Dümencisiz teknesinde Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin, Tek Çifte Fethi Karaer, İki Tek Dümencili teknesinde Dümenci Yusuf Oktar – Celal Gürsoy – Refik Cin.

1974 Milli Takım Luzern – İsviçre, Dünya Şampiyonası:

1974 yılında Hafif Kilo kategorisi dünyada ilk olarak kürek yarışlarına eklendi. Federasyon başkanı Eftal Nogan bu konuda yıllardır FISA başkanı Thomas Keller’i ikna etmeye uğraşmıştı. Hafif Kilo kategorisi kadınlar için 1985 yılında yarışlara ilave edilmiştir. Olimpiyatlarda Hafif kilo ise ancak 1996 Atlanta Olimpiyatlarında programa alınmıştır. Thomas Keller, FİSA başkanlığına 1958 yılında 34 yaşında gelmiş, 1989 yılında vefat edinceye kadar görevini sürdürmüştü.

Bu yıllarda Avrupa’dan tekneler ithal edilerek kürek sporunda gelişme çabaları verilmekteydi. Türk Kürek sporu içinde alışılagelmiş sağdan hamla geleneği bu yıl bozularak parkurlarda (modern teknelerin dirsek ayarlarının değiştirilebilmesinden faydalanılarak) soldan hamla ekipler de görülmeye başlandı.

1974 Luzern Dünya Şampiyonası:

Tek Çifte: Refik Cin

Dört Tek Dümencili: (Soldan Hamla) Tuncay Yılmaz (Mogan) – Celal Gürsoy (GS) – Atılay Balıkçı (Mogan) – Tayyar Balıkçı (Mogan) – DM. Haluk (Mogan) (Antrenör: Mita Boraniç)

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin (Onunculuk).

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz teknesinde kazanılan bu başarı Dünya Şampiyonası seviyesindeki yarışlarda alınmış en yüksek derece olmuştu. (Antrenörler: Mita Boraniç, Emir Turgan)

Emir Turgan, sporculuk kariyerinden sonra yıllarca kulübümüzde ve milli takımda sürdürdüğü başarılı antrenörlük yılları sonunda Türkiye Milli olimpiyat Komitesi tarafından “Antrenörlük Dalında Başarı Hizmet ödülü” ile onurlandırılmıştır.

1974 4-

Hafif Kilo Dünya Onuncusu Ekip: Yuınus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin

 

1974 Villach Uluslar Arası Yarışları – Avusturya:

Tek Çifte: Refik Cin

Dört Tek Dümencili: (Soldan Hamla) Celal Gürsoy (GS) – Atılay Balıkçı (Mogan) – Yılmaz Akça (Mogan) – Tayyar Balıkçı (Mogan) – Dümenci: Haluk (Mogan) (Birincilik)

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin (Birincilik)

1974 Villach

1974 Villach Dört Tek Dümencili Birincisi: Tayyar Balıkçı – Yılmaz Akça – Atılay Balıkçı – Celal Gürsoy – Dm. Haluk

1957 yılından beri Federasyon Başkanı olan Eftal Nogan 1975 yılında yerini eski ODTÜ kürekçisi Altan Üstünel’e devretti. Altan Üstünel bu görevi 1977 yılında kadar devam ettirdi.

1962 yılında Kemal Onar’ın çabaları ile kurulan ve Türkiye’de bir ilk olan Galatasaray Yüzme Okulu, Galatasaray Adasındaki yüzme havuzunda çalışmakta ve kayıkhanenin önündeki dar alanda eğitim vermekte idi. Kürekçiler sabah antrenmanlarından sonra Yüzme Okulu öğrencileri gelmeden kayıkhanenin önünü boşaltmaya çalıyorlardı. Adanın nerdeyse kurulduğu günden beri Müdürlüğünü yapan Süleyman Öztürk de kısıtlı personelle ortamın temiz ve düzenli tutulmasına çalışıyordu. Aynı işlem Yüzme Okulu akşamüstü dağıldıktan sonra bu sefer kürekçilerin çalışması için yapılıyordu. 70’li yıllarda Yüzme Okulu giderek tanınmış ve tam kapasite ile çalışırken sahanın darlığı yüzünden kürek şubesinin gelişmesini engellemeye başlamıştı. Şubede çok az sayıda yarış teknesi olduğu için aynı futada değişik yaş guruplarından birkaç ekibin yarışa hazırlanması gerekiyordu. Bu da antrenman saatlerinin uzamasını gerektiriyordu ama yüzme okulu olduğu sürece kayıkhanenin kapılarını açmak mümkün değildi. Bu zorlama yüzünden kürek şubesi çok az sayıda sporcu ile çok yarışa girmek zorunda kalıyordu. Her tekne sınıfı için ayrı bir ekip yetiştirmek mümkün değildi. Neticede şube çok geniş bir alt yapı kurmak yerine seçilmiş kaliteli sporcuların transfer edilmesi yoluna gitti.

Bu şekilde düşünülerek 1975 yılında Fenerbahçe’nin Milli Kürekçisi ve Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli kürekçilerden biri olan Mustafa Yurdagül’ün Galatasaray’a transfer olması ve Ahmet Şenkal ile birlikte girdiği bütün yarışları kazanması iki kulüp arasında bir çekişme yarattı ve takım şampiyonluğu 1971’den beri beşinci kez kazanıldı.

1975 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

İki Tek Dümencili: Mustafa Yurdagül – Ahmet Şenkal – Dümenci: Ceyhun Tuğcu

Sekiz Tek: Selçuk Çelikmen – Ahmet Şenkal – Mustafa Yurdagül – Elhan Arzık – Tayfun Arslan – Barbaros Mumcuoğlu – Eren Aktulgalı – Yunus Yılmaz – Dümenci: Ceyhun Tuğcu

Yıldızlar İki Çifte: Akgün Cerrahoğlu – Yusuf Oktar

 

1975 Şampiyon 8+ Yunus, Eren, Barbaros, Tayfun, Elhan, Mustafa, Ahmet, Selçuk, Dümenci Ceyhun, Şube Kaptanı İlter Tekand. 

1975 Türkiye Şampiyonu Sekiz Tek: Soldan: Yunus Yılmaz – Eren Aktulgalı – Barbaros Mumcuoğlu – Tayfun Arslan – Elhan Arzık – Mustafa Yurdagül – Ahmet Şenkal – Selçuk Çelikmen – Dümenci: Ceyhun Tuğcu – Şube Kaptanı İlter Tekand.

1975 Milli Takım: Uluslar Arası İstanbul Kürek Yarışları:

İki Tek Dümencili: Mustafa Yurdagül – Ahmet Şenkal – Dümenci: Ceyhun Tuğcu (Birincilik) (Resim)

Resim4 1975 Ahmet Senkal Mustafa Ceyhun Tugcu2

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz: (Soldan Hamla) Recep Akıcı – Faruk Algür – Gürtan Tokay – Mehmet Burçkin

1975 Yıldızlar

Resim: 1975 Temmuz Yıldızlar Ereğli Kampı

1975 Pancerevo – Bulgaristan:

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Faruk Algür – Mehmet Burçkin

1975 Nottingham – İngiltere, Dünya Şampiyonası:

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz: (Soldan Hamla) Recep Akıcı – Faruk Algür – Gürtan Tokay – Mehmet Burçkin (Onunculuk).

1974 yılında Dünya Onuncusu olma başarısı göstermiş olan ekipten hamlacı Yunus Yılmaz’ın yerine hamlayı sola alarak Recep Akıcı ile yarışan ekibimiz 1975 yılında İngiltere-Nottingham Dünya Şampiyonasında tekrar Dünya Onuncusu olma başarısını gösterdi. Kulübümüzde Antrenör Emir Turgan’ın sporcuları ile başlayan Hafif Kilo ekolü günümüze kadar başarıyla devam etti. Bu ekiplerin içinden yetişen antrenörler ilerleyen yıllarda Galatasaraylı Hafif Kilo kürekçilerin yurt dışında başarılara imza atmasına yol açtılar.

1975 Faruk Algür-Gürtan Tokay-Spor Bakanı Ali Şevki Erek-Recep Akıcı-Mehmet Burçkin

1975 HK 4- Dünya 10. Ekip  Faruk Algür – Gürtan Tokay – Recep Akıcı – Mehmet Burçkin, Spor Bakanı Ali Şevki Erek ile.

1975 Villach Uluslar Arası Kürek Yarışları:

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz: (Soldan Hamla) Recep Akıcı – Faruk Algür – Gürtan Tokay – Mehmet Burçkin

1976 Montreal Olimpiyatları senesiydi. Alman Tek Çifteci Kolbe, bütün parkuru önde getirdiği yarışta son 150 metrede Fin’li Karppinen’ne geçildi. Kolbe aynı kabusu sekiz sene sonra Los Angeles Olimpiyatlarında tekrar yaşayacaktı. Bu Olimpiyatlar Doğu Alman Kürekçilerin Tek Çifte, İki Çifte ve Dört Tek Dümencisiz haricindeki bütün yarışlarda birinci geldikleri yarışlara sahne oldu. 1976 yılı aynı zamanda kadınların Montreal Olimpiyatlarında Kürek sporunda ilk defa start aldıkları bir yıldır. Montreal Olimpiyatlarına Türkiye’den katılım olmadı. Federasyon Başkanı Altan Üstünel idi.

1976 Türkiye Şampiyonu ekipler: (Antrenör: Celal Gürsoy)

Bayanlar İki Çifte: Nilgün Kurtoğlu – Feray Kalaycıoğlu

Yıldızlar Tek Çifte: Yusuf Oktar

Yıldızlar Dört Tek Dümencisiz: Orçun Yılgör – Bülent (Hans) – Ersin Özkan – Kenan Selçuk

Yıldızlar Dört Tek Dümencili: Orçun Yılgör – Bülent (Hans) – Ersin Özkan – Kenan Selçuk – Dümenci: Güray Akar

1976-2+ genç

Resim: 2+ Cengiz Gürkem-Cemil Esen-Dm. Ceyhun Tuğcu

Gençler:

2+ Cengiz Gürkem-Cemil Esen-Dm. Ceyhun Tuğcu

8+ Hasip Kalaycıoğlu, Haldun Akyaz, Metin Kenter, Akgün Cerrahoğlu, Cengiz Gürkem, Cemil Esen, Salih, Yusuf Oktar. Düm. Ceyhun Tuğcu.

1976 Gençler (2)

1976 Gençler

1976 Şubat Adana Baraj Gölü Kampı

 1976 Milli Takım:

İlk bayan kürek milli takımı seçildi. Galatasaray’lı kürekçiler Nilgün Kurtoğlu ve Feray Kalaycıoğlu ilk milli Bayan Kürekçilerimiz oldular.

1976 Klagenfurt – Avusturya (Antrenör: Celal Gürsoy)

Bayanlar İki Çifte yarışında sporcularımız Feray Kalaycıoğlu ve Nilgün Kurtoğlu 6. oldular.

Gençler Dört Tek Dümencili: Hasip Kalaycıoğlu – Haldun Akyaz – Akgün Cerrahoğlu – Metin Kenter – Dümenci Ceyhun Tuğcu (Dördüncü)

Yıldız İki Çifte: Akgün Cerrahoğlu – Metin Kenter (Birinci)

Yıldız Dört Tek Dümencili: Hasip Kalaycıoğlu – Haldun Akyaz – Akgün Cerrahoğlu – Metin Kenter – Dümenci Ceyhun Tuğcu (İkinci)

Erkekler İki Tek Dümencili: (Soldan Hamla) Recep Akıcı – Celal Gürsoy – Dümenci: Ceyhun Tuğcu (İkinci)

1976 Pancerevo – Bulgaristan

Dört Tek Dümencili: (Soldan Hamla) Recep Akıcı – Celal Gürsoy – Barbaros Mumcuoğlu – Tayfun Arslan – Dümenci: Ceyhun Tuğcu

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Ahmet Şenkal – Faruk Algür – Eren Aktulgalı

1976 Uluslar Arası İstanbul Kürek Yarışları:

İki Tek Dümencili: Mustafa Yurdagül (FB) – Ahmet Şenkal – Dümenci: Ceyhun Tuğcu (İkinci)

1977 yılında kış antrenmanları için salon bulunamayınca Ali Sami Yen Stadının tribün altı bölümlerinde bir hacim Şube Kaptanı Ali Ruhi Alemdar’ın çabaları ile kapatılarak halter antrenmanları yapılmaya başlandı. Daha sonra stadın atletizm pistinin çevresi aydınlatıldı ve orada koşu çalışmaları başladı. O günlerde stadın dört bir yanındaki aydınlatma pilonlarından ikisi yıkılmış diğer ikisi de her an yıkılacak gibi sallanıyorlardı.

Bu antrenmanlara atletizm takımı da katılmaya başladı ve hafta sonlarında vasıtalar tedarik edilerek Belgrad Ormanlarına veya Kilyos’a gidilerek kros çalışmaları yapıldı. 1968 ile 1988 arasındaki yirmi yılda on sekiz kez şampiyon olan Atletizm Takımı ve Antrenörleri Fikret Üstünsoy ile çalışmak kürekçilere moral vermişti.

1977 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

İki Tek Dümencisiz: Ertuğrul Ateş – Ahmet Şenkal

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Nazım Kıvçak – Mehmet Burçkin

Kulübümüzde 1976 yılından başlayarak Yıldızlar ve Gençler Kategorilerinde daha çok kürekçi yetişmeye başladı. İlk olarak da 1977 yılının Şampiyonu olan Osman Güneri – Yalçın Kaya – Mehmet Oktar – Yavuz Doğanay – Dümenci Güray Akar’dan oluşan Yıldızlar Dört Tek Dümencili ekibi ortaya çıktı. 1977 yılında hem Yıldızlarda hem de Gençlerde takım şampiyonluğu kazanıldı. Türkiye Şampiyonası ilk defa Küçükçekmece parkurunda yapıldı. (3-4 Eylül 1977).

1977 Cemi2

1977 Cemil1

Resim: 1 Mayıs 1977 Küçükçekmece gölü. Yıldızlar 4 +

1977 Milli Takım: Münih – Almanya

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Nazım Kıvçak – Mehmet Burçkin

1977 Sofya Balkan Şampiyonası

Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Recep Akıcı – Nazım Kıvçak – Mehmet Burçkin

1977 İstanbul Uluslar Arası Kürek Yarışları

Dört Tek Dümencisiz: Hasan Ünal (FB) – Recep Akıcı – Ertuğrul Ateş – Yani Suvermezoğlu (FB)

Kulübün artan sporcu potansiyeline karşılık malzeme eksikliği yüzünden antrenmanlarda zorluk çekilmekteydi. Özellikle eksik tekne ve kürek sayısı yüzünden aynı teknede farklı kilo ve kategorideki ekiplerin çalışması güçleşmişti. Ekiplerin en azından kendi küreklerine sahip olmaları için İstanbul Uluslar Arası Yarışlarına katılan Yunanistan Milli Takımının İtalyan malı küreklerini yarışların sonunda satın alarak bir nebze bu problem çözülmeye çalışıldı. Bu organizasyonda eski kürekçilerimizden Kemal Özbek tercümanlık ederek yardımcı olmuştu.

1977 yılına ait tarihte sadece bir kez olan bir transfer anısı da şöyle gerçekleşti:

Fenerbahçe Kürek Şube Kaptanına karşı aileleri ile birlikte bir protesto hareketine girişen Kudret Çetinkaya – Sedat Esinduy – İlhami İşseven – Refik Gürses Dört Tek Dümencisiz ekibi tam kadro transfer olmak talebiyle kulübümüze geldiler. Başkanımız Selahattin Beyazıt önceleri bu transfere karşı çıktı. Ancak bunun sadece protesto amaçlı olduğu ve bir sonraki sezonda bonservislerini geri vereceğimiz sözü üzerine izin alındı, transfer gerçekleşti. Böylece iki kulüp arasında ilk defa bir ekip tam kadrosuyla taraf değiştirmiş oldu.

Resim5 1978 Küçükçekmece kampı

1977 Küçükçekmece kampı. Oturanlar arasında ortada Galatasaray forması ile İlhami İşseven o yıl Fenerbahçe’den transfer olan ekiptendi. 2008’den beri Federasyon Başkanlığı yapmaktadır.

1977 yılının 9 Ekim günü yıllardır kulübümüzün marangozluğunu yapan emektar Cahit Usta (Tansu) vefat etti. 1914 Sarıyer doğumlu olan Cahit Usta kürek sporu içindeki isimsiz kahramanlardan biriydi.

Cahit Usta Cahit Usta (Tansu)

1978 yılında eski ahşap antrenör takip teknesi artık kullanılamaz haldeydi. Her antrenmandan sonra su alıp batma tehlikesi gösteriyordu. Konu Alp Yalman beye iletildi. Alp bey kulübe bir tekne hediye etti, bu çok uzun zamandır kürek şubesine yapılan tek yardımdı. O modern fiber takip teknesi beraberinde getirdiği moralle birlikte yıllarca antrenörlerimize hizmet vermiştir.

1975 yılında Federasyon Başkanlığı görevini Eftal Nogan’dan devir alan Altan Üstünel 1978’de yerini Nihat Usta’ya devretti. Eski bir ODTÜ kürekçisi olan Nihat Usta bu görevi 1979’da gene eski bir ODTÜ kürekçisi olan Turgut İmir’e devretmiş ancak 1985-1996 yılları arasında tekrar başkan olmuştur.

1978 yılında Türk Kürek tarihinde ilk olarak federasyon tarafından bir antrenörlük kursu düzenlendi ve Bulgaristan’dan gelen Nikolay Vassilev tarafından verilen eğitim ve sınav sonunda ilk Kürek Antrenörlüğü diplomaları verildi. Kulübümüzden Celal Gürsoy antrenör diploması aldı.

1978 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz: (Antrenör: Celal Gürsoy)

İki Tek Dümencisiz: Ertuğrul Ateş – Recep Akıcı

Sekiz Tek: (Soldan Hamla) Orçun Yılgör – Taner Ateştürk – Fatih Örer – Kenan Selçuk – Bahri Kaya – Mehmet Oktar – Yalçın Kaya – Yusuf Oktar – Dümenci: Güray Akar.

Bir gün önce Gençler Kategorisinde katıldığı Sekiz Tek Yarışını da kazanan gençlerimizden kurulu ekibimiz Türkiye tarihinde ilk olarak Büyükler Kategorisinde Sekiz Tek’te birinci olan 17-18 yaş gurubu sporcular oldular.

Resim6 1978 8+

1978 Büyükler 8+ Yarışını kazanan 17-18 yaşlarındaki genç ekip. Soldan sağa: Fatih Örer, Kenan Selçuk, Bahri Kaya, Taner Ateştürk, oturanlar: Yalçın Kaya, Orçun Yılgör, Yusuf Oktar, Mehmet Oktar.

Gençler Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz: (Antrenör: Celal Gürsoy)

Dört Tek Dümencili: (Soldan Hamla) Orçun Yılgör – Taner Ateştürk – Fatih Örer – Kenan Selçuk – Dümenci: Erol Sağır.

Sekiz Tek: (Soldan Hamla) Orçun Yılgör – Yusuf Oktar – Fatih Gökşen – Kenan Selçuk – Bahri Kaya – Yalçın Kaya – Hasan Yılmaz – Mehmet Oktar – Dümenci Erol Sağır.

Yıldızlar Türkiye Şampiyonu Dört Tek Dümencili: Cem Tanlar – Can Kantar – Tuğrul Günal – Erdal Şeremetli – Dümenci Çetin Öztürk.

Resim7 1978 Yıldızlar 1.si 4+ Cem Tanlar, Can Kantar, Tuğrul Günal, Erdal Seremetli, Dümenci Çetin

1978 Türkiye Şampiyonu Yıldızlar Dört Tek Dümencili Cem Tanlar – Can Kantar – Tuğrul Günal – Erdal Şeremetli – Dümenci Çetin. Federasyon Başkanı Nihat Usta

 

1978 Milli Takım Sofya – Bulgaristan, Balkan Şampiyonası (Antrenör: Celal Gürsoy)

İki Tek Dümencisiz: Ertuğrul Ateş – Recep Akıcı

Dört Tek Dümencisiz: Cengiz Gürkem – Haldun Akyaz – Gürtan Tokay – Recep Akıcı

1978 Mannheim – Almanya:

Dört Tek Dümencisiz: Hasan Ünal (FB) – Recep Akıcı – Ertuğrul Ateş – Yani Suvermezoğlu (FB)

1978 yılının kürek camiası açısından bir önemli olayı da Anadoluhisarı Spor Akademisinde Türkiye’de ilk defa bir Kürek Kürsüsünün kurulması oldu. Kürsüde eğitmen olarak kulübümüzün antrenörü Celal Gürsoy görev aldı. İlk mezunlar arasında Hafif Kilo Dört Tek dümencisiz teknesiyle iki kez Dünya Onuncusu olan kulübümüzün sporcusu Recep Akıcı ile bir yıllığına Galatasaray’a transfer olan Fenerbahçe Dört Tekinin siviryası milli kürekçi Sedat Esinduy da vardı.  O yıllarda antrenman metotları ve sporcu beslenmesi hakkında Türkçe çok az kitap vardı. Kürek sporu hakkında ise hiçbir literatür bulunmuyordu. Batı Alman Kürek antrenörü Karl Adam’ın kitabından kulüp antrenörümüz Celal Gürsoy tarafından Türkçe’ye çevrilen fasiküller hem Akademideki eğitim için kullanıldı hem de Nihat Usta başkanlığındaki Federasyon tarafından çoğaltılarak kulüplere dağıtıldı.

1979 yılında ilk defa birçok parkurda yarışlar düzenlendi.

1 Nisan’da Bostancı – Fenerbahçe maratonu yapıldı.

15 Nisan’da Küçükçekmece Kupası yarışları yapıldı.

28 Nisan’da Sapanca’da Federasyon kupası yapıldı.

10 Haziran’da Yarımca Parkuru’nun açılışı 2. Federasyon Kupası yarışları ile yapıldı.

30 Haziran’da Küçükçekmece parkurunda 3. Federasyon Kupası yarışları yapıldı.

8 Temmuz’da Küçükçekmece’de İstanbul Kupası yapıldı.

14 Temmuz’da Karadeniz Ereğlisi parkurunda Türkiye Kupası yarışları oldu.

28 Temmuz’da Küçükçekmece’de İstanbul Şampiyonası düzenlendi.

Sezon 11-12 Ağustos tarihinde Ankara Mogan gölünde Türkiye şampiyonası ile sona erdi.

 

1979 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Elhan Arzık – Faruk Algür – Haldun Akyaz

Bayanlar Tek Çifte: Feray Kalaycıoğlu

Gençler Türkiye Şampiyonu: Dört Tek Dümencili: Mehmet Oktar – Mehmet Moralıoğlu – Fatih Örer – Yalçın Kaya – Dümenci Can Parlak.

1979 Milli Takım İstanbul 5. Uluslar Arası Yarışları:

Bayanlar Tek Çifte: Feray Kalaycıoğlu (Birinci)

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Elhan Arzık – Faruk Algür – Haldun Akyaz

1979 Akdeniz Oyunları Yugoslavya-Split

Dört Tek Dümencisiz: Yunus Yılmaz – Elhan Arzık – Faruk Algür – Haldun Akyaz

1979 yılında yarış sezonu bittikten sonra federasyon tarafından davet edilen Alman Kürek Federasyonu hocası Dr. Volker Nolte tarafından bir antrenör geliştirme semineri açıldı. Dr. Nolte “Kürek Biomekaniği” konusunda Köln üniversitesinde çalışmalar yapmış, kitaplar yazmış, Ratzeburg Kürek Akdemisi hocalarından biri idi. Alman Milli takımında birçok ekibin antrenörlüğünü de yapan Dr. Nolte aynı zamanda “Kayar Dirsekli” tekneyi Empacher Firması ile birlikte yaratan ve bu tekneyle ilk olarak ileri yaşına rağmen 1981 yılında ünlü Alman Tek Çifte Şampiyonu Peter Michael Kolbe’ye karşı Almanya Şampiyonası’nda yarışan kişidir. Bu seminere kulübümüzün antrenörleri Emir Turgan ve Celal Gürsoy katılmıştır.

Volker kurs

Resim: Sağdan sola: Dr. Volker Nolte, Celal Gürsoy, Emir Turgan, Najat Dalay, Tamer Yelkovan…

Volker Nolte’nin Galatasaraylı kürekçileri düşündürdüğü bir konu kürek tabirleri konusunda olmuştu. Tartışılan konu Nolte’nin ısrarla Almanca’da kürek literatüründe çok kullanılan Sancak / İskele (Steuerbord / Backbord) kelimelerinin karşılığını araması ile başladı. Kürekçilerimiz arasında bütün dünyada alışılagelmiş denizcilik tabirleri olan sancak / iskele bu güne kadar kullanılmamıştı. 1960’lı yıllarda Emin Hoca sağ küreklere bileziğin arkasına bir fırça darbesiyle kırmızı bir nokta oluşturur, aynısını sol küreklere yeşil nokta boyayıp küreklerin taraflarının ayırt edilmesini sağlardı. Daha sonraki senelerde yapışkan kırmızı ve yeşil bantlarla bu sağlanmıştı. Sağ – sol simetrik olan Macon palalar tarihten kalkıp balta palalar geldiğinde kırmızı – yeşil ayrımına ihtiyaç kalmadı. Balta pala küreklerin palaları sağ ve sol için ayrı dizayn edilmişlerdi. O tarihlerde dümencinin komutları da sağ – sol küreklerin “üstüne alınması” veya “siya basılması” şeklindeydi. Sancak – İskele kelimeleri kullanılmazdı. Dümenci “sağ” ve “sol” kavramlarını kendisine göre değil, karşısında oturan kürekçilere göre söylerdi. Kürekçiler teknenin gidiş istikametine ters olarak oturdukları için Sancak – İskele kavramlarının karışıklık yaratması böylece önlenmişti. Volker Nolte’ye bu izah edildiğinde “çok pratik zekalısınız” diye gülmüştü.

1980 yılına girilirken Galatasaray kayıkhanesinde Emin Gezgöç Hoca’nın destekleriyle birçok genç kürekçi yetişti ve onlarla gelecek yıllarda önemli başarılar kazanıldı. Tuğrul Günal, Can Kantar, Cem Tanlar, Cemil Esen, Osman Güneri, Çetin Öztürk, Yüksel Taşcı, Nur Alemdar, Rengin Taşcı bunlardan sadece birkaçıydı. 1980’lerin ve daha sonraki yılların tarihçesi yazılırken onlardan ve diğer gençlerin başarılarından ayrıntılarıyla bahsedilecektir.

1979 yılının sonlarında kürek şubesinde bir devir teslim töreni gerçekleşti. İstanbul’a gelerek seminer veren Volker Nolte’nin referansı ile Alman Kürek Federasyonu’na tavsiye edilen kulüp antrenörümüz Celal Gürsoy, Almanya’nın en eski kürek kulüplerinden biri olan “Frankfurter Germania 1869”dan gelen profesyonel antrenörlük talebini kabul ederek Almanya’ya gitti. Onun verdiği referanslarla da Denizcilik Şubesi Başkanı Semih Haznedar tarafından şubenin teknik konulardaki sorumluluğu Yunus Yılmaz’a, idari sorumluluğu da Faruk Algür’e verildi. 1974 ve 1975 yıllarında Hafif Kilo Dört Tek Dümencisiz teknesinde 2 kez Dünya Onuncusu olma başarısını gösteren Hafif Kilo Dört Tek ekibinin bu iki sporcusu görevi devir alarak 80’li yıllarda kürek şubesine yeni başarılar kazandırdılar.

Aynı ekipten Recep Akıcı Anadoluhisarı Spor Akademisini bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesinde eğitim kariyerine başladı. Recep Akıcı 1980’li yıllardan sonraki 30 yılda birçok uluslar arası madalyalar kazanarak başarıya ulaşan sporcular yetiştirerek kürek sporunda ülkemizin yetiştirdiği en başarılı antrenörlerden biri olmuştur.

1980 yılında Recep Akıcı medyada çok yer alan bir organizasyon gerçekleştirerek Oxfort ve Cambridge Sekiz Tek ekiplerini Türkiye’ye davet etmiştir. Takım arkadaşları (eski sporcularımız) Fatih Örer ve Mehmet Oktar ile birlikte kurdukları Boğaziçi Üniversitesi Kürek takımını da bu yarışa sokarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiler. 1980’li, 1990’lı yıllarda bu sporcuların birçok başarısı unutulmamaktadır.

1980’li yıllarda Almanya’da antrenörlük kariyerini sürdüren Celal Gürsoy’un organizasyonu ile kürek tarihinde ilk olarak kürek takımı bütün sporcularıyla yurt dışında kamp yaparak şampiyonaya hazırlanmış, yurda döndüklerinde Türkiye Şampiyonasında bir üst yaş guruplarında dahi yarışarak rakiplerine karşı çok farklı birincilikler elde ederek takım şampiyonluğunu kazanmışlardır.

Resim8 8+ Regensburg

Resim: 1988 yılında Galatasaray Sekiz Teki Tuna Nehrinde. (Regensburg). Dümenci Can Parlak, Fatih Örer, Zeki Özel, Yüksel Taşcı, İlyas Saracoğlu, Mehmet Oktar, Varol Dindoruk, Saydun Gökşin, Cüneyt Üstüner.

O yıl kurulan çekirdek kadronun sporcuları yıllarca kürek şubesinde birincilikler kazanmış, daha sonra antrenör ve yönetici olmuşlardır. Bu dış temaslar sonucunda kurulan kulüpler arası dostluklar sayesinde hem “Frankfurter Germania 1869” kulübüyle hem de gene 1981 yılında Frankfurt’ta antrenörlüğe başlayarak başarılı bir antrenörlük kariyeri geliştiren kulübümüzün 1960’lı yıllardaki milli kürekçisi olan Gültekin Türeli’nin takımı “Borussia Frankfurt” ile karşılıklı ziyaretler ve yarışlar yapılmıştır.

1980 yılına yaklaşırken İstanbul Kürek kulüpleri arasında yıllardır adından söz ettiren Beykoz, İstinye, Samatya (Refii Spor) gibi kulüpler faaliyetlerine son vermek zorunda kaldılar. Samatya Kulübü 50’li yıllarda Celal Bayar’ın oğluna ithafen Refii Spor adını almıştı. Sonradan değişti. Samatya’nın adı da Kocamustafa Paşa oldu. Semt kulübü olarak sadece Anadoluhisarı eski sporcularının ve sporcu ailelerinin destekleri ile ayakta kaldı. Bu yıllarda Deniz Harp Okulu kürek takımı parkurlarda önemli yarışlar kazandı.

1980 yılında Türk Kürek dünyası ilk olarak Türkçe yazılmış bir kürek kitabına kavuştu. ODTÜ kürekçisi ve eski Federasyon Başkanı Altan Üstünel’in “Kürek” isimli kitabı basılarak piyasaya çıktı.

Galatasaray Kürek Şubesinden Türkiye Kürek Federasyonu bünyesinde görev alan birçok sporcu olduğu gibi başkanlık yapmış sporcular da yetişmiştir.

Kürek Federasyonu Başkanlığına (kuruluş yılı olan) 1957’de başlayan Eftal Nogan 1974 yılına kadar görevini sürdürmüştür. 1906 doğumlu olan Eftal Nogan federasyonunda eski kürekçilerimizden ve sutopçularımızdan Suat Kesim ve Kemal Özbek ile eski kürekçilerimizden Yusuf Dayı da görev almıştır. Eftal Nogan 1974 yılında görevini Ortadoğu Teknik Üniversitesi eski kürekçilerinden Altan Üstünel’e devretmiştir. Üstünel de başkanlığını 1978’de ODTÜ’den Nihat Usta’ya devretmiştir. 1980’de ODTÜ’den Turgut İmir görevi devir almıştır. Galatasaraylı kürekçiler bu göreve ancak çok seneler sonra talip olmuşlardır. 1960’lı yıllardaki şampiyonlarımızdan Remzi Tan 1996-2000 ve 2004-2006 arasında ve 1970-1980’li yılların şampiyon kürekçisi Çetin Öztürk de 2000-2004 ile 2006-2008 arasındaki yıllarda Kürek Federasyonu başkanlığını ikişer devre yürüterek kürek sporuna hizmet vermeye devam etmişlerdir. Görevde oldukları yıllarda gerçekleştirdikleri etkinliklerle federasyonlarda görev almış diğer sporcularımız hakkındaki bilgiler 1980’li ve sonraki yılların tarihçelerinde ayrıntılarıyla verilecektir.

Kulübümüzün sporcularından birçoğu hakemlik brövesi almış ve Kürek Federasyonu’n düzenlediği yarışmalarda görev almıştır. Bunlar arasında Uluslar Arası Hakemlik mertebesine kulübümüzden sadece Ahmet Şenkal yükselmiştir. Kendisi halen FISA’nın düzenlediği uluslar arası organizasyonlarda görev almaktadır. Ulusal hakem olarak günümüzde sadece Mustafa Veli Ak görev almakta ve halen Merkez Hakem Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Galatasaray Spor Kulübü olarak 1960’lı ve 1970’li yıllarda Galatasaray Kürek Şubesinde Adnan Akıska, Engin Kevkep, Özer Gürkem, İlter Tekand ve Ali Ruhi Alemdar kaptanlık yapmıştır. Aynı yıllarda Denizcilik Şubesi yöneticisi olarak Şeref Cenger, Sunullah Üner ve Semih Haznedaroğlu görevdeydiler.

Kürek Şubesi sporcularından Abidin Daver, İhsan İpekçi, Mecdi Hüsam, Vamık Gezen, Bekir Macur, Nezih Ulagay, İhsan Belor, Turgut Atakol, Nevin Hassan, Kemal Onar, Jerfi Fıratlı, Celal Gürsoy ve Remzi Tan Kulüp Yönetim Kurullarında da görev almıştır.

Milli Kürekçi ve Antrenörümüz olan Emir Turgan da 2006 yılından beri Divan Kurulunda Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Kürek branşında 1950 – 1980 arasında takım şampiyonu olunan yıllar: 1952, 1953, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1966, 1967, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975.

1950-1980 yılları arasında kürek yarışları düzenlenen parkurlar aşağıdaki gibiydi:

Paşabahçe – Beykoz, Beykoz – Moda (Maraton Yarışı),

Harem – Salacak, Samatya Parkuru, Pendik – Kartal,

Yeşilyurt Parkuru (Özel Yarış), Hereke Parkuru, Yarımca

Parkuru, Ankara Mogan Gölü, Ankara Eymir Gölü, Mersin

Parkuru (Liman içinde Özel Yarış), Samsun Parkuru.

Sapanca (Milli Takım Çalışma Parkuru), 1980’den sonra yukarıdakilere

ilave olarak Haliç, Sapanca, Zonguldak Ereğlisi, Fethiye ve Adana

parkurlarında da yarışıldı.

1970 2+ Mehmet Ayata-Celal Gürsoy 1970 2+ Mehmet Ayata-Celal Gürsoy.

1970 4+ Celal Gürsoy, Mehmet Ayata, Ahmet Şenkal , Erdinç Karaer, Dümenci Hüseyin Özer, Eftal Nogan, Yusuf Dayı 1970 4+ Celal Gürsoy, Mehmet Ayata, Ahmet Şenkal , Erdinç Karaer, Dümenci Hüseyin Özer, Eftal Nogan, Yusuf Dayı.

1970 4+ Kartal. Dümenci Hüseyin Özer, Erdinç Karaer, Ahmet Şenkal, Mehmet Ayata, Celal Gürsoy 1970 4+ Kartal. Dümenci Hüseyin Özer, Erdinç Karaer, Ahmet Şenkal, Mehmet Ayata, Celal Gürsoy.

1970 4+ Mogan Gölü. Celal Gürsoy, Mehmet Ayata, Ahmet Şenkal , Erdinç Karaer, Dümenci Hüseyin Özer 1970 4+ Mogan Gölü. Celal Gürsoy, Mehmet Ayata, Ahmet Şenkal , Erdinç Karaer, Dümenci Hüseyin Özer.

1970 4+ Villach. Erdnç Karaer, Celal Gürsoy, Ahmet Şenkal, Mehmet Ayata, Dümenci Hüseyin Özer 1970 4+ Villach. Erdnç Karaer, Celal Gürsoy, Ahmet Şenkal, Mehmet Ayata, Dümenci Hüseyin Özer.

1970 Boraniç, Celal Gürsoy, Erdinç Karaer, Ahmet Şenkal 1970 Boraniç, Celal Gürsoy, Erdinç Karaer, Ahmet Şenkal.

1970 Geçilmez Armada soldan Ahmet Şenkal-Mehmet Ayata-Dm. Hüseyin Özer-Celal Gürsoy-Erdinç Karaer Kartalda yarıştan önce. 1970 Geçilmez Armada soldan Ahmet Şenkal-Mehmet Ayata-Dm. Hüseyin Özer-Celal Gürsoy-Erdinç Karaer Kartalda yarıştan önce.

1970 ler, Şube Kaptanı İlter Tekand ve bayan takımı Emin Gezgöç ile 1970’ler, Şube Kaptanı İlter Tekand ve bayan takımı Emin Gezgöç ile.

1970 Şampiyon kadro 1970 Şampiyon kadro.

1970, 5 Eylül Denizciler gecesi, İnci Yar ve Metin Oktay 1970, 5 Eylül Denizciler gecesi, İnci Yar ve Metin Oktay.

1970, 5 Eylül, Denizciler Gecesi, İnci yar ve Ali Uras 1970, 5 Eylül, Denizciler Gecesi, İnci Yar ve Ali Uras.

1972 2+ Erdinç Karaer-Celal Gürsoy-Dm. Hilmi Çil 1972 2+ Erdinç Karaer-Celal Gürsoy-Dm. Hilmi Çil.

1973 1 Ağustos Samsun 1973 1 Ağustos Samsun.

1974 2- Ahmet Moralıoğlu-Ahmet Şenkal 1974 2- Ahmet Moralıoğlu-Ahmet Şenkal.

1974 Recep-Tayfun-Mehmet-Emir- İlter Tekand-Ahmet Moralı-Ahmet Şenkal-Celal-Fethi-Refik-Yusuf-Yunusz-Orhan-Faruk. 1974 Recep-Tayfun-Mehmet-Emir- İlter Tekand-Ahmet Moralı-Ahmet Şenkal-Celal-Fethi-Refik-Yusuf-Yunus-Orhan-Faruk.

1974 Türkiye Şampiyonu 4- Yunus Yılmaz, recep Akıcı, Faruk Algür, Mejmet Burçkin, Fed. Başk. Eftal Nogan 1974 Türkiye Şampiyonu 4- Yunus Yılmaz, Recep Akıcı, Faruk Algür, Mehmet Burçkin, Fed. Başk. Eftal Nogan.

1974 Villach 4+ Birincilik Madalyası alırken. Celal-Atılay-Yılmaz-Tayyar 1974 Villach 4+ Birincilik Madalyası alırken. Celal-Atılay-Yılmaz-Tayyar.

1975 Ahmet Senkal, Mustafa Yurdagül, Dümenci Ceyhun Tugcu 1975 Ahmet Şenkal, Mustafa Yurdagül, Dümenci Ceyhun Tuğcu.

1975 antrenman. Mustafa Yurdagül, Ahmet Şenkal, Barbaros Mumcuoğlu, Tayfun Arslan, Dümenci Ceyhun Tuğcu 1975 antrenman. Mustafa Yurdagül, Ahmet Şenkal, Barbaros Mumcuoğlu, Tayfun Arslan, Dümenci Ceyhun Tuğcu.

1975 Bayan Kürekçilerimiz Feray Kalaycıoğlu-Oya Özkök-İlkiz Uçak-Nilgün Kurtoğlu--Nur Alemdar-Güneş Koçbaylı 1975 Bayan Kürekçilerimiz  Feray Kalaycıoğlu-Oya Özkök-İlkiz Uçak-Nilgün Kurtoğlu–Nur Alemdar-Güneş Koçbaylı.

1975 Notingham -İngiltere Dünya Şampiyonası Hazırlık Kampı. Küçükçekmece. Recep Akıcı-Faruk Algür-Gürtan Tokay-Mehmet Burçkin 1975 Notingham -İngiltere Dünya Şampiyonası Hazırlık Kampı. Küçükçekmece. Recep Akıcı-Faruk Algür-Gürtan Tokay-Mehmet Burçkin.

1975 Selçuk Çelikmen, Eren Aktolgalı, Ahmet Şenkal, Yunus Yılmaz. 1975 Selçuk Çelikmen, Eren Aktolgalı, Ahmet Şenkal, Yunus Yılmaz.

1975 Şampiyon 8+ Yunus, Eren, Barbaros, Tayfun, Elhan, Mustafa, Ahmet, Selçuk, Dümenci Ceyhun, Şube Kaptanı İlter Tekand. 1975 Şampiyon 8+ Yunus, Eren, Barbaros, Tayfun, Elhan, Mustafa, Ahmet, Selçuk, Dümenci Ceyhun, Şube Kaptanı İlter Tekand..

8+ Maraton

1975 Beykoz-Bostancı Maratonu, Kadıköy açıklarında…

8+ Maraton 1975

1975 Maraton birincisi olan ekip

1976, 15-16 Mayıs tarihinde Bulgaristan PANÇEROVA 76 yarışlarında Milli Takıma giden 4 Tekimiz Yunus Yılmaz – Ahmet Şenkal – Faruk Algür – Eren Aktolgalı 1976, 15-16 Mayıs tarihinde Bulgaristan PANÇEROVA 76 yarışlarında Milli Takım 4 Tek ekibimiz Yunus Yılmaz – Ahmet Şenkal – Faruk Algür – Eren Aktolgalı.

1976, 20 Haziran Marmara Kupası Yarışları Tayfun Özkök-Faruk AlgurAhmet Şenkal-Yunus Yılmaz 1976, 20 Haziran  Marmara Kupası Yarışları Tayfun Özkök-Faruk Algür-Ahmet Şenkal-Yunus Yılmaz.

1976. Emin Gezgöç kürek sporuna yeni başlayan gençleri eğitirken. 1976. Emin Gezgöç kürek sporuna yeni başlayan gençleri eğitirken.

43a-1976 Aşiyan önleri 1976 Aşiyan önleri

1977 Kürekçiler ve Şube Kaptanı Ali Ruhi Almedar 1977 Kürekçiler ve Şube Kaptanı Ali Ruhi Alemdar, ortada Jerfi Fıratlı.

45-1977 1 Ağustos Samsun 1977 1 Ağustos Samsun

1977 Ödül Töreni. Celal Gürsoy, Sunullah Üner, Jerfi Fıratlı, Emir Turgan, Ali Ruhi Alemdar 1977 Ödül Töreni. Celal Gürsoy, Sunullah Üner, Jerfi Fıratlı, Emir Turgan, Ali Ruhi Alemdar.

46-1977 Selçuk Çelikmen, Eren Aktolgalı, Ahmet Şenkal, Yunus Yılmaz.

1977 Selçuk Çelikmen, Eren Aktolgalı, Ahmet Şenkal, Yunus Yılmaz.

47-1977 Bayan Kürekçilerimiz Feray Kalaycıoğlu-Oya Özkök-İlkiz Uçak-Nilgün Kurtoğlu--Nur Alemdar-Güneş Koçbaylı

1977 Bayan Kürekçilerimiz  Feray Kalaycıoğlu-Oya Özkök-İlkiz Uçak-Nilgün Kurtoğlu–Nur Alemdar-Güneş Koçbaylı

47a-1977 1977 Yarış Öncesi (Cengiz Gürkem Arşivinden)

1978 4+ Orçun, Fatih, Taner, Kenan, Dümenci Can. 1978 4+ Orçun, Fatih, Taner, Kenan, Dümenci Can.

1978 Türkiye Şampiyonu Genç 8+Hasan Yılmaz, Fatih Gökşen, Kenan Selçuk, Yalçın Kaya, Mehmet Oktar, Yusuf Oktar, Bahri Kaya, Orçun Yılgör, Dümenci Erol Sağır. 1978 Türkiye Şampiyonu Genç 8+Hasan Yılmaz, Fatih Gökşen, Kenan Selçuk, Yalçın Kaya, Mehmet Oktar, Yusuf Oktar, Bahri Kaya, Orçun Yılgör, Dümenci Erol Sağır.

1978 Gençler 1978 Şampiyon Gençlerimiz

51- 1978 (Cengiz Gürkem Arşivinden)

52-- 20 Mayıs 1978 Hereke (Cengiz Gürkem Arşivinden)

53a-1978-7 54--

4 Haziran 1978Küçükçekmece, İstanbul Şampiyonası yarış öncesi. Cengiz Gürkem – Haldun Akyaz – Gürtan Tokay – Mustafa Veli Ak (Cengiz Gürkem Arşivinden)

53-4-1978-2

4 Haziran 1978 Küçükçekmece (Cengiz Gürkem Arşivinden)

55-1978 Mogan

18 Ağustos 1978 Mogan. Türkiye Şampiyonası öncesi (Cengiz Gürkem Arşivinden)

1979 8+ Osman, Fatih, Dm. Can, Yalçın, Mehmet, öndekiler Cem, Can, Tuğrul, Hasan. 1979 8+ Osman, Fatih, Dm. Can, Yalçın, Mehmet, öndekiler Cem, Can, Tuğrul, Hasan.

1979 Antrenör Celal Gürsoy, sporcular ve Emin Gezgöç şampiyona öncesinde 1979 Antrenör Celal Gürsoy, sporcular ve Emin Gezgöç şampiyona öncesinde.

1979 Bostancı-Moda Maratonu Birincisi ekip 1979 Bostancı-Moda Maratonu birincisi ekip.

1979 Feray Kalaycıoğlu-Funda Gürkem 1979 Feray Kalaycıoğlu-Funda Gürkem.

60-

1960 ve 1970’li yıllarda Hereke’de önemli ekipler yetişti. İlçenin kürek sporuna verdiği değer 1977 yılının kartpostalından da anlaşılıyor. Resimdeki sporcular Antrenör Ömer Olgun’un ifadesine göre İki Tek teknesinde hamlacı Muammer (artist İsmail’in kardeşi), sıvıryası Lütfü Nazlı, 4+ Dm. Ömer, hamla Süleyman, Capçı İsmail, Boşnak Erkan, Kadir. (Kartpostal 2015 yılında Erdal Günsel tarafından İstanbul-Beyazıt Sahaflar Çarşısında bulundu.)

1980 Yunus Yılmaz, Faruk Algur, Yusuf Oktar, Emin Gezgöç 1980 Yunus Yılmaz, Faruk Algür, Yusuf Oktar, Emin Gezgöç.

 

PORTRE: EMİR TURGAN

PORTRE: EMİR TURGAN

 

PORTRE: EMİN GEZGÖÇ

KÜREK ŞUBESİNİN EMİN HOCASI

Reklamlar