1960’LI YILLAR

1967 Sekiz Tek Adanın önünde antrenmanda

1960’lı yıllara geçilirken Ankara Mogan ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi kürek kulüpleri kurulmuş ve tarihimizde önemli bir yer almıştır.

1950’li yılların sonunda Ahmet Yavaşoğlu kulüp içinde çıkan bir anlaşmazlık sebebiyle bütün ekip arkadaşlarıyla birlikte Anadolu Hisarı Kürek Kulübüne transfer olunca 1960-61 yıllarında Türkiye Şampiyonlukları Anadolu Hisar kulübüne gitmiş, kayıkhanemiz genç bir nesil yetiştirmeye ağırlık vermiştir.

Kayıkhanede ufak tamir işlerini İstinye’li İbrahim (Erdöl) Usta yapardı. İbrahim Usta ayrıca sabah erken saatlerde tekneleri ada bekçisi Necati’nin motoru ile takip eder antrenörlük (ağabeylik) yapardı.

1960’lı yılların başında şampiyon Sekiz Tek ekibimiz Emir Turgan – Ahmet Baysan – Günay Kalaycıoğlu – Şenyu Uluçay – Tankut Hülagu – Turgut Aksoy – Dinçer – Semih – Dümenci Teoman Bıyıkoğlu şeklindeydi. Daha sonra Emir Turgan – Erdal Günsel İki Tek ekibi ile Emir Turgan – Ahmet Baysan – Mehmet Ayata – Remzi Tan – Dümenci Adnan Soysal Dört Tek Dümencili ekibi 1966 yılında başlayan şampiyonluklar serisinin sporcuları oldular.

1960’lı yılların başlarında kürek sporuna başlayan iki isim daha sonraları kulübümüzün idari kadrolarında önemli yerler alarak şubemizin iftiharları olmuştur. Bunlardan biri olan Ünal Aysal uzun süre Belçika’da yaşadıktan sonra yurda dönmüş ve 2011 yılında kulübümüzün 34. Başkanı olarak ilk defa bu onurlu göreve yükselen kürekçimiz olmuştur. O tarihlerden bir diğer eski kürekçimiz İrfan Aktar da 2006 yılından bu yana kulübümüzün Divan Başkanı olarak görev başındadır.

1960, Roma Olimpiyatlarının yapıldığı yıldır. Rus efsane Vyacheslav Ivanov Tek Çifte yarışında 22 yaşında ikinci kez Olimpiyat Altınını alırken 1952 yılında tanıdığımız Macar Koçerka Bronz kazandı, Koçerka ile 1971 yılında Kopenhag Avrupa Kürek Şampiyonasında yollarımız kesişecekti, Almanlar İki Tek Dümencili, Dört Tek Dümencili ve Sekiz Tek yarışlarını büyük üstünlükle aldılar. Roma’da ilk kez bir Afrikalı, Etiyopyalı Abebe Bikila kendi ülkesini temsil ederek,
çıplak ayakla koştuğu maraton yarışını birincilikle bitirdi. ABD’li Müslüman
Siyah sporcu Cassius Clay (Muhammed Ali) bu Olimpiyatlar’da boksta yarı ağır
sıklet şampiyonu oldu. Türk güreşçiler de Roma’da 7 altın ve 2 gümüş madalya
kazanarak büyük bir başarı elde ettiler. Roma Olimpiyatlarına Türkiye’den katılan kürekçi olmamıştır.

Denizcilik Şubesinin Bebek’ten Kuruçeşme’ye, Galatasaray Adasına taşınmasıyla birlikte kürek, sutopu, tramplen atlama ve yüzme branşları sporcu portföyü açısından çok zenginleşmiştir. Adanın sosyal üyelerinin spora yakınlıkları ve destekleri denizcilik şubelerinin sporcu kadrolarını ve şampiyonluklarını çok olumlu etkilemiştir. Galatasaray Adası’nın şehrin merkezinde olduğu gibi sosyal hayatın da önünde olması ve özellikle 60’lı yıllarda “Kral” Metin Oktay, “Baba” Özer Salnur, Şengün Kaplanoğlu, Nedret Uyguç, Nur Danişmend gibi spor idollerimizin de adada hep kürekçilerin  yakınında olması büyük bir motivasyon sağlamış ve yakın çevreden gençlerin adaya akın etmesini sağlamıştır.

1960’lı ve 1970’li yıllarda adaya Boğaz’ın iki yakasından birçok başarılı kürekçi gelmiştir. Avrupa yakasında Beşiktaş’tan Sarıyer’e kadar, Anadolu yakasında da Üsküdar’dan Beykoz’a kadar hemen her mahalleden gençler o yıllarda adada buluştular. Mahalle arkadaşlarının birbirini spora çekmesi adeta bir ananeydi.

1960’lı yılların sonuna kadar kürekçiler, yüzücüler ve sutopçular kışın Hasnun Galip sokağındaki kulüp binasının en üst katındaki salonda beraber çalıştılar. 1969 yılının Mart ayındaki yangınla bina zarar görünce Galatasaray Lisesinin salonunda bu antrenmanlar devam etti.

Adanın kazıklı iskele ile denizden ayrılmış havuzunda, kürekçilerin antrenman sonrasında sutopçularla yaptıkları, kaidesiz, kuralsız, bol faullu ve şaka dolu maçlar o yıllarda üyelerin seyretmeye doyamadığı en favori eğlencelerden biriydi.  Kürekçilerin havuzun içine attıkları serpme ağ ile yakaladıkları İstavrit, Gümüş ve Çinekoplar sayesinde akşam saatlerinde kayıkhane önünde yapılan yemekli sohbet toplantıları sporcuların olduğu kadar ada üyelerinin de unutamadıkları anılar arasındadır.

43-Ada eski havuz

1960-1961 yıllarındaki yarışlara geri dönersek; kadrosunu Galatasaray’dan ayrılarak gelen Ahmet Yavaşoğlu ve arkadaşlarıyla takviye eden Anadoluhisarı kulübü iki yıl arka arkaya şampiyonalarda başarılı oldular.

7 Ağustos 1960 tarihinde düzenlenen İstanbul Kürek Şampiyonası’nda ve 14 Ağustos 1960’ta tertiplenen Türkiye Şampiyonasına Anadolu Hisarı ekipleri birinci oldular.

1960 yılında Kürekçilerimiz:

Şenyu Uluçay – Günay Kalaycıoğlu – Adem Çavdar – Can Öge – İbrahim – Ünal Yaman – İnci Kenter – Nuray Erkartal – Umay Erkartal –  Kamuran Giritlioğlu – Öznur Üstüngel – Kamuran Giritlioğlu – Esra Paşakay – Özay Gürkem – Süreyya Beybaba.

6 Ağustos 1961 tarihinde düzenlenen İstanbul Şampiyonasında Anadolu Hisarı birinci oldu. 14 Ağustos 1961 tarihinde yapılan Türkiye Şampiyonasına Fenerbahçe katılmadı. Anadolu Hisarı Türkiye Şampiyonasında da birinci oldu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Resim: 1961 GS 4+Erdem Nemlioğlu-Adem Çavdar-Şenyu Uluçay-Günay Kalaycıoğlu-Dm. Sönmez Göyek.

1962 yılında FISA tarafından ilk olarak Dünya Şampiyonaları düzenlenmeye başlandı. İlk yarış İsviçre-Luzern parkurunda gerçekleşti. 1974 yılına kadar Dünya Şampiyonaları dört yıllık periyotlarla yapıldı.

Kürek takımının bazı sporcularının Anadoluhisarına geçmesi ile ekiplerin dağılması şubeyi zor durumda bırakmıştı. Yarışa girecek az sayıda kürekçiden oluşan ekipler en iyi dereceleri alarak bu açığı kapatmaya çalışıyordu. Neticede 1962 yılında takımımız bütün Teşvik Müsabakalarında birinci geldi, 1 Temmuz 1962 Denizcilik Bayramı yarışlarında da bütün kategorilerde birinci geldi. Hereke’de yapılan Federasyon Kupası yarışlarının 4 kategorisinde birinci oldu.

1962 Gençler İstanbul Birinciliğinde başarılı olan ekiplerimiz:

Dört Tek Dümencili: Dümenci Teoman Bıyıkoğlu – Turgut Aksoy – Tankut Hülagü – Emir Turgan – Sezai.

İki Tek Dümencisiz: Ömür – Ahmet.

İki Tek Dümencili: Dümenci Teoman Bıyıkoğlu – Turgut Aksoy – Tankut Hülagü.

5 Ağustos 1962 tarihinde Kartal Parkurunda düzenlenen İstanbul Şampiyonasında Galatasaray dört birincilik alarak şampiyon oldu. Hakem kararı ile Dört Tek ekibinin diskalifiye edilmesi neticeyi değiştirmedi.

12 Ağustos 1962 tarihinde Kartal Parkurunda yapılan Türkiye Şampiyonasında iki kürekçimizin Iisansları iptal edildiğinden ancak 3 müsabakaya girebildik ve bir yarışta birinci olduk. Fenerbahçe ve Anadolu Hisarı üçer Birincilik ve birer ikincilik kazandılar. Sekiz Tek Yarışını kazanan Fenerbahçe şampiyon oldu.

1962 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Bayanlar Dört Tek Dümencili: Tülin – Ayşe – Seyyide – Ülgen – Gülter.

Erkekler İki Çifte: Hikmet Yüksel – Dinçer.

18 Ağustos 1963 tarihinde Kartal Parkurunda yapılan İstanbul Şampiyonasında sadece Sekiz Tek yarışını kazandık ama Şampiyonluğu kaybettik. Burada Fenerbahçe’nin Federasyon yardımı olarak aldığı dört yeni tekne büyük rol oynadı.

İstanbul Şampiyonu olan Sekiz Tek Ekibimiz: Mehmet – Şenyu Uluçay – Günay Kalaycıoğlu – Emir Turgan – Ahmet Baysan – Turgut Aksoy – Tankut Hülagü – Dinçer.

Bayanlar İki Çifte Birincisi ekibimiz: Ümre – Ülge.

Bayanlar Dört Tek ekibimiz rakipsiz olarak birinci oldu.

1 Eylül 1963 Türkiye Şampiyonası Kartal Parkurunda yapıldı. İki ezeli rakip arasına girmeyi başaran Hereke takımından Sarı Kemal (Yüce) – Hacı Hikmet (Yüksel) iki çifte ekibi birinci oldu.

1963 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Erkekler İki Tek Dümencisiz: Turgut Aksoy – Mehmet.

Sekiz Tek: Mehmet – Şenyu Uluçay – Turgut Aksoy – Günay Kalaycıoğlu – Emir Turgan – Tankut Hülagü – Dinçer – Ahmet Baysan – Semih Nemlioğlu.

Bayanlar Dört Tek Dümencili: Tülin – Ayşe – Seyyide – Ülgen – Gülter
Bayanlar İki Çifte: İmre Yüce – Türkan Alaçam

1963 yılında Kürek Milli takımımız Napoli’de yapılan Akdeniz Oyunlarına katılmıştır. Milli kafilede Galatasaraylı kürekçi bulunmuyordu.

16 Ağustos 1964 yılında İstanbul’da Pendik – Kartal parkurunda Türkiye – İsrail kürek yarışları düzenlendi. Üç tekne sınıfında yapılan yarışları 2-1 Türkiye kazandı. Tek Çifte’de İsrail birinci olurken İki Çiftede Kemal Yüce – Erdinç Karaer (Hereke) ikilisi birinci oldu. Dört Tek yarışını da alarak karşılaşmayı önde bitirdik.  Bu yarışmalara kulübümüzden sadece dümencimiz Mehmet Şenkal katıldı.

Bu yıllarda tekne parkı, malzeme ve kayıkhane kapasitesi çok yüksek olan Fenerbahçe Yıldızlar ve Gençler kategorilerinde çok üstündü.

1964, Tokyo Olimpiyatları yılıydı. Türkiye’den katılan kürekçi olmadı. Rus Vyacheslav Ivanov Tek Çiftede 26 yaşında üçüncü olimpiyat madalyasını aldı. Türkiye bu Olimpiyat Oyunları’na dört spor dalında (atletizm, halter, güreş, yelken) 25’i sporcu olmak üzere 41 kişilik bir ekiple katıldı. Madalyalarımız yine güreş minderlerinden 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz olarak geldi. Türk yelkencilerinin Japon denizlerinde yelken açmaları ise Türk spor tarihinde önemli bir olay sayılırdı.

30 Ağustos 1964 tarihinde Kartal Parkurunda yapılan Türkiye Şampiyonasında Hereke Sarı Kemal (Yüce) – Kara Kemal (Çıpa) İki Çifte yarışını, Anadolu Hisarı Dört Tek Dümencisiz yarışını kazandı. Fenerbahçe Tek Çifte, Dört Tek Dümencili, İki Tek Dümencili ve Sekiz Tek yarışlarını alarak Şampiyon oldu. Bayanlarda Beykoz Şampiyon oldu.

1964 Türkiye Şampiyonu Ekiplerimiz:

Bayanlar Tek Çifte: Tülin Moray

Erkekler İki Tek Dümencisiz: Turgut Aksoy – Semih Nemlioğlu

1965 Yılında Kürekçilerimiz: Emir Turgan – Remzi Tan – Emin Şenkal -Mehmet Yavaş – Adnan Soysal (Dümenci) – Hasan Ali Öndül – Erdal Günsel – Turgut Aksoy – Ali Mumcuoğlu – Cüneyt Günsel – Mehmet Ayata – Fethi Karaer – Ahmet Baysan – Mehmet Şenkal –  Ahmet Şenkal – Yunus Yılmaz (Dümenci).

Bayanlar: İnci Yar – Hülya Demir – Tülin Moray – Nur Yar – Hale Gezgöç – Eliza Boeno – Sevgi Karaçay – Dümenci: Hale Ağalday.

4 Ağustos 1965 tarihinde ilk olarak İstanbul Kupası yarışları yapıldı. 5 Eylül 1965 tarihinde Kartal Parkurunda yapılan Türkiye Şampiyonasında Fenerbahçe üç yarış, Hereke tarihinde ilk defa İki Çifte ve Dört Tek Dümencili yarışlarını aldı. Anadolu Hisarı da iki birincilik aldı.

1965

Resim: 1965 Şampiyon 4+ Bayanlar ekibi. İnci Yar – Hülya Demir – Sevgi Karaçay – Eliza Boeno – Dm. Hale Ağalday.

1966 yılında Denizcilik Şubesi Başkanı Adnan Akıska’nın çalışmalarıyla kulübe dönen Ahmet Yavaşoğlu antrenör olarak genç bir kadroyu yarışlara hazırladı ve 1959 yılından beri ilk defa takım şampiyonluğu kazanıldı. Şube Kaptanı Engin Kevkep, Kulüp Başkanı Suphi Batur idi.

7 Ağustos 1966 tarihinde Kartal Pakurunda yapılan İstanbul Şampiyonasında Galatasaray Dört Tek Dümencili, Dört Tek Dümencisiz, Sekiz Tek yarışlarını kazanırken Fenerbahçe Tek Çifte, İki Çifte, İki Tek Dümencili teknelerinde başarılı olunca takımlar üçer birincilik alarak Şampiyonluğu paylaştılar. Anadolu Hisarı İki Tek Dümencisiz yarışını aldı. 1966 yılında İstanbul Kupası yarışları ikinci kez düzenlendi

14 Ağustos 1966 tarihinde Kartal Parkurunda düzenlenen Türkiye Şampiyonası yarışlarında Anadolu Hisarı İki Tek Dümencisiz yarışını aldı. Hereke İki Çifte yarışında Fenerbahçe’yi geçti. Fenerbahçe Tek Çifte ve İki Tek Dümencili yarışlarını aldı. Galatasaray İstanbul Şampiyonasında olduğu gibi Dört Tek Dümencili, Dört Tek Dümencisiz ve Sekiz Tek yarışlarını alarak Takım Şampiyonluğunu kazandı. Bayanlarda da Takım Şampiyonluğunu Galatasaray kazandı.

1966 Türkiye Şampiyonu Ekipler:

Bayanlar İki Çifte: Tülin Moray – Nur Yar

Bayanlar: Dört Tek Dümencili: Ünal Yaman – Hülya Demir – Figen Azgür – Eliza Boeno – Dümenci: Hale Ağalday.

Erkekler Dört Tek Dümencili: Emir Turgan – Ahmet Baysan – Mehmet Ayata – Remzi Tan – Dümenci: Adnan Soysal

Dört Tek Dümencisiz: Emir Turgan – Ahmet Baysan – Mehmet Ayata – Remzi Tan.

Sekiz Tek: Emin Şenkal – Erdal Günsel – Gültekin Türeli – Ahmet Şenkal – Turgut Aksoy – Ali Mumcuoğlu – Cüneyt Günsel – Celal Gürsoy – Dümenci: Adnan Soysal

O yıllarda çok önem verilen Beykoz – Moda arasındaki Maraton yarışını da Galatasaray Sekiz Tek ekibi kazandı. Samatya ikinci, Beykoz üçüncü olurken Anadoluhisarı yarışı terk etti.

1966 yılında su sporlarında bütün branşlarda şampiyon olunması üzerine Denizcilik Şubesi Başkanı Adnan Akıska ve Şube Kaptanı Engin Kevkep’in çabaları ile şampiyon sporcuların resimlerinden oluşan bir pano yapıldı. Sporcular belirtilen foto stüdyosuna giderek bir örnek formalar giyip resim çektirdiler. O pano yıllarca Galatasaray Adasının girişinde durdu. Son yıllarda ada bir işletmeciye verilince pano Küçükçekmecedeki kayıkhaneye götürüldü.

Resim1 1966-Şampiyon-denizciler

Adamızın önemli müdavimlerinden biri olan “Kral” Metin Oktay o yıl şampiyon olan sporculara kendi adının yazılı olduğu birer dolmakalem hediye etmişti. Unutulmaz bir anı olarak o günlerin sporcuları tarafından hala ambalajından bile çıkartılmadan itina ile saklanmaktadır.

1966 yılında 31 Temmuz Pazar günü Bulgaristan Milli Takımı ile ikili bir yarışma düzenlendi. Yarışlar Pendik Yunus Çimento Fabrikası İskelesinde başlayıp Kartal’da bitti. Antrenör Ahmet Yavaşoğlu’nun kampa katılmaması üzerine Federasyon Başkanı Eftal Nogan antrenörlük yaptı. Kulübümüzden Dört Tek Dümencili: Emir Turgan – Ahmet Baysan – Mehmet Ayata – Remzi Tan – Dümenci: Adnan Soysal ekibi Kırmızı formayla yarışmalara katılarak Bulgar ekibinin ardından ikinci oldu. Beyaz formayla yarışan FB ekibi üçüncü oldu. Bulgar Milli Takımının Antrenörü İvan Vesilinof idi.

1966 yılında Kürek Milli takımımız ilk Dünya Şampiyonası sınavını 3-13 Eylül tarihlerinde Yugoslavya’da Bled parkurunda verdi.

Emir Turgan, Ahmet Baysan, Mehmet Ayata, Remzi Tan ve Dümenci Adnan Soysal’dan kurulu Dört Tek Dümencili ekibimiz Dünya Şampiyonalarında yarışan ilk kürekçilerimiz oldular.

 

1966 Bled ekibi                   

Resim: Soldan sağa: Remzi Tan, Mehmet Ayata, Ahmet Baysan, Emir Turgan. Önde dümenci Adnan Soysal

26 Temmuz 1966 Tercüman Gazetesinin verdiği listeye göre:

“Milli Takımımız kulüplerden davet edilen aşağıdaki sporculardan oluştu:

Beykoz: Vural Cin.

Anadoluhisarı: Atilla Dilsiz, Refik Bürge, Antrenör: Ahmet Yavaşoğlu.

Galatasaray: Emir Turgan, Ahmet Baysan, Mehmet Ayata, Remzi Tan, Fethi Karaer, Dümenci Adnan Soysal.

Fenerbahçe: Ferruh Manav, Bülent Tanaçar, Nejat Dolay, Günay Kalaycıoğlu, Kazım Bayülgen, Kemal Çıpa, Emin Birsoy.

Samatya: Semih Nemlioğlu, Nihat Çolpan, Süleyman Demirkaya.

Hereke: Kemal Yüce, Erdinç Karaer, Ünal Karaali.”

1966 Bled

1966 Bled Yugoslavya Dünya Şampiyonasına katılan Milli Takım Sporcularımız.

 

1967 yılında kürek takımımız İtalya’dan ithal edilen beş yeni Donoratico teknenin moral desteği ve ağır kış antrenmanlarının getirdiği üstünlükle yedi yarışın beşini alarak tekrar takım şampiyonluğunu kazanınca yönetimden bir Avrupa seyahati ödülü aldı. Kulüp Başkanımız Suphi Batur idi. Devrin Denizcilik Şubesi Kaptanı Şeref Cenger önderliğinde kürekçilerimiz Avusturya Villach parkurundaki yarışlara kulüp bazında katıldı. Kafilede antrenör olarak Ahmet Yavaşoğlu ve sporcular Emir Turgan, Ahmet Baysan, Erdal Günsel, Cüneyt Günsel, Mehmet Yavaşoğlu, Gültekin Türeli, Remzi Tan, Mehmet Ayata, Ahmet Şenkal, Erdinç Karaer, Dümenci Yunus Yılmaz, transfer gayesiyle kafileye dahil edilen Samatya’dan Semih Nemlioğlu ve Turan da vardı. Villach’ta ikinci gün yapılan final yarışlarında İki Tek Dümencili ve Dört Tek Dümencili ikinci, Tek Çifte,  İki Çifte ve Dört Tek Dümencisiz üçüncü oldular.

1967 yılının bütün kürek camiasını korkutan bir anısı var: Bulgar takımı ile yapılacak yarışlar için Milli Takım sporcuları Sapanca’da kamp yapıyordu. Kulübümüzden İki Çifte Ekibi olarak Erdinç Karaer ve Mehmet Yavaşoğlu seçilmişlerdi. 22 Temmuz Cumartesi günü Sakarya Depremi adıyla tarihe geçen yer sarsıntısı bütün bölgeyi dehşete düşürdü. Sonradan 6.8 büyüklüğünde olduğu bildirilen depremde sporcuların kaldığı otel komple bir kat toprağın içine girmişti. Kürekçiler ikinci kata çıkıp pencerelerden toprağa atlayıp canlarını kurtarmışlardı. Kamptan sonra Bulgaristan – Pançerova parkurunda yapılan yarışlarda ekibimiz üçüncü olmuştu.

1967 yılının bir özelliği de İsviçre Milli takım eski Kürekçilerinden, (1964 Tokyo Olimpiyat kadrosundan) Tobby Stockly’nin kış boyunca takıma çok modern tekniklerle antrenman yaptırması olmuştur. Tobby’nin Teknik Üniversitede “Şehircilik Master”ı yapmak için o sıralarda İstanbul’da olması takımımız için büyük bir şanstı.

Tobby’nin getirdiği bir yenilik de Galatasaray Adasından Kuruçeşme’ye çıkıp gecekonduların arasından Ulus’a kadar ulaşan zorlu bir kros antrenmanıydı. İleriki senelerde de hemen her gün deniz antrenmanından önce bu zorlu koşu yapılır, sonra denize çıkılırdı. Dağdan inişte soğuk boğaz rüzgarında üşümeden adaya geçebilmek için motora dolan terli sporcular bazı üyelerin şikayet etmesine sebep olmuş ve kürekçiler için içten takma bir İşkampavya alınmıştı.

 

1969 İşkampavya 

Resim: Emektar İşkampavya

1967 Türkiye Şampiyonu Ekipler:

İki Çifte: Erdinç Karaer – Mehmet Yavaşoğlu

İki Tek Dümencili: Emir Turgan – Erdal Günsel – Dümenci Yunus Yılmaz

Dört Tek Dümencili: Mehmet Ayata – Erdal Günsel – Mehmet Yavaş – Remzi Tan – Dümenci Yunus Yılmaz

Dört Tek Dümencisiz: Emir Turgan – Ahmet Baysan – Gültekin Türeli – Ahmet Şenkal

Sekiz Tek: Mehmet Ayata – Remzi Tan – Gültekin Türeli – Ahmet Baysan – Turgut Aksoy – Celal Gürsoy – Cüneyt Günsel – Ahmet Şenkal – Dümenci: Adnan Soysal

Kış antrenmanları o yıllarda Hasnun Galip Sokağındaki kulüp binasının üst katındaki salonda yapılırdı. Antrenmanlar Kürek, Yüzme ve Sutopu takımının sporcuları beraberce katılır ve çalışmalar o tarihlerde Almanya’dan yeni dönmüş olan Yılmaz Özüak Hoca tarafından yönetilirdi. Salonda Basketbol, Voleybol şubelerinin ardından antrenman sırası en son Denizcilere geldiği için akşam geç vakit çalışmalar bittiğinde genellikle duş yapacak sıcak su kalmamış olurdu. Eşyalar çantalara toplanıp Galatasaray Hamamına gidilirdi.

1968 Bayanlar

Resim: 1968 Şampiyon Bayanlar Dört Tek Dümencili İpek Eken – Evin Saraçoğlu – Nükhet (Anadol) Tatari – Ünal (Yaman) Gürkem – Dümenci Hilkat, önde Erdinç Karaer, Emin Gezgöç.

1968 yılında Bayanlar kategorisinde yılların şampiyonu Ünal (Yaman) Gürkem – Evin Saraçoğlu ikilisinin yeni jenerasyondan Nükhet Anadol ve İpek Eken ile kurduğu başarılı Dört Tek ekibi sayesinde yeni bir ekol ortaya çıktı, yıllarca başarıları devam etti. Şube Kaptanı Özer Gürkem idi.

18 Ağustos 1968 tarihinde Kartal Parkurunda düzenlenen İstanbul Kürek Şampiyonası’nda Galatasaray dört birincilik aldı.

Buna karşılık olarak Romen Kürek Milli Takım Antrenörü Balkani ile Romanya’da kamp yapan Fenerbahçe takımı yeni ithal ettiği beş teknenin de yardımı ile daha iyi hazırlanarak Türkiye Şampiyonasında beş yarış kazandı.

1968 Türkiye Şampiyonu Ekipler:

Bayanlar Dört Tek Dümencili: Ünal Gürkem – Evin Saraçoğlu – Nükhet Anadol – İpek Eken – Dümenci: Hilkat

İki Çifte: Erdinç Karaer – Celal Gürsoy

Sekiz Tek: Mehmet Ayata – Remzi Tan – Gültekin Türeli – Ahmet Baysan – Turgut Aksoy – Celal Gürsoy – Cüneyt Günsel – Ahmet Şenkal – Dümenci: Adnan Soysal

1968, Mexico Olimpiyatları yılıydı. Türkiye’den katılan kürekçi olmadı. Karl Adam’ın çalıştırdığı Alman Sekiz Tek ekibi altın madalyayı alırken ilginç bir anektoda konu oldu: Alman takımı iki eleme ve yarı final yarışını başarıyla geçtikten sonra ekibin içinden Roland hastalanır. Yerine yedek olarak ekiple Mexico’ya gelen Nico oturur ve finalde Avustralya ile Rusya’nın önünde altın madalyayı kazanır. Ancak Nico madalyasını “senin buradaki hakkın benden daha fazla” diyerek hastalanan arkadaşı Roland’a  hediye eder. Bu davranış organizatörler tarafından duyulunca Nico’ya fazladan bir madalya yapılarak hediye edilir. Bu Sekiz Tek ekibi dört sene sonra Münih’te yapılan Olimpiyatlarda açılış merasiminde Olimpiyat bayrağını taşırlar.

Resimde kürek tarihinde tek bir kere gerçekleşen bir görüntü var. Dokuz sporculu bir sekiz tek ekibi:

32-8+ Mexico68-3 Alman Sekiz Tek Ekibi.

Galatasaray Denizcilik şubesinde eski kürekçiler arasında İhsan İpekçi adı çok sık anılmaktaydı. 1968 yılında düzenlenen merasimlerle eski ünlü kürekçimiz “İhsan İpekçi”nin adı İtalyan Donoratico yapımı bir İki Tek dümencili teknesine verilmişti. Cahit Usta (Tansu) yapımı bir Sekiz Tek teknesine “Abidin Daver”, gene Cahit Usta yapımı bir İki Tek Dümencisiz teknesine de “Ali Sungur Gürsoy” adı verilmişti.

Ali Sungur isim merasimi

Resim: Teknelere adı verilen Merhum Ali Sungur Gürsoy ve Merhum Abidin Daver’in eşleri merasimde. Arkada merasimi düzenleyen şube kaptanı Adnan Akıska.

Merasimi Şube Kaptanı Adnan Akıska düzenlemiş ve tekneye adı verilen eski kürekçilerin aileleri, liseden sınıf arkadaşları, kürekçiler, kulüp yönetim kurulu üyeleri ve ada azaları katılmıştı. O yıllarda tekne imal edebilecek bir tek İstinyeli Cahit Usta (Tansu) vardı, daha sonraları Şefik Usta da bu sanatı devam ettirmişti.

“İhsan İpekçi” İki Tek Dümencili futası:

Resim2 2+ mehmet yalı önü

İtalyan Donoratico Firmasının imalatı olan tekne 1967 yılında kulübümüz tarafından ithal edilmişti ve:

1967 Emir Turgan – Erdal Günsel (Dümenci: Yunus Yılmaz),

1970-71 yıllarında Mehmet Ayata – Celal Gürsoy (Dümenci: Hüseyin Özer), (Resim)

1972’de Erdinç Karaer – Celal Gürsoy (Dümenci: Hilmi Çil) ve

1973-74 yıllarında Refik Cin – Celal Gürsoy (Dümenci: Yusuf Oktar) ekipleri ile hiç geçilmeden arka arkaya bütün yarışlarını kazanmıştı. Bu tekne yarış ömrünü tamamladıktan sonra bir süre Galatasaray Adasındaki lokantada dekorasyon olarak kullanılmış daha sonra da Levent’teki Galatasaray Cemiyet Lokaline verilmişti.

1 Resim: Cemiyet Lokalinde asılı duran İhsan İpekçi İki Tek Dümencili teknesi.

Emin Hoca Kayıkhanede Resim: Emin Hoca Adadaki Kayıkhanede

1968 yılında İstanbul Şampiyonasının bir gün öncesinde iki çifte antrenmanında Erdinç Karaer ve Celal Gürsoy Kandilli akıntısında Beşir Hamamı denilen mevkide tekneyi kıyıdaki kayalıklara çarptılar. Teknenin burnu parçalandı ve anaforların içinde dönerek battılar. Çevredeki balıkçıların yardımı ile kurtarılıp, tekneyi de yedeğe alıp adaya geldiler. O gece Cahit Usta ve Emin Hoca sabaha kadar çalışarak tekneyi tekrar yarışa hazır hale getirdiler. Ertesi gün emektar tekne İstanbul Birinciliğini kazanırken üstündeki vernikler henüz kurumamıştı. Cahit Usta her türlü tamir ve bakımda ahşap işçiliği yönünden sıkıntı çekmese de teknelerin metal aksamı konusunda çok kısıtlı bir malzemeyle çalışmak zorundaydı.  Piyasada paslanmaz vida, somun, cıvata bulmak çok zordu. Ayrıca İtalyan Donoratico yapımı teknelerin plastik ayları, oturak tekerlekleri çok çabuk eskiyordu ve orijinal yedeklerini bulmak zordu. Emin Hocanın kalıp çıkartarak bu plastiklerin yerine döküm malzeme kullanması da çaresizlikten icad edilmiş çözümlerdi. Yurt dışına giden sporculardan mümkün olduğu kadar çok yedek parça temin etmeleri isteniyordu. Daha sonraki senelerde tekne siparişi verilirken bolca yedek parça da ısmarlanmaya başlandı.

Cahit Usta kürek yapımında da çok başarılıydı. 1969 yılında Avrupa Şampiyonasına katılan İki Çifte ekibimiz federasyonun verdiği İtalyan Kürekleri tercih etmemiş ve Cahit Ustanın imalatı olan küreklerle yarışmıştı.

1968 yılında İstanbul Şampiyonasının yapıldığı 18 Ağustos Pazar gününden beş gün önce İstanbul’da yıllarca eşine raslanmayan büyüklükte bir fırtına yaşandı. 13 Ağustos 1968 Salı günü rüzgarın batı yönünden çok kuvvetli esmesi ve beraberinde getirdiği dolu sağanağı kayıkhane çatısına da zarar vermişti. Aynı fırtınada Kuruçeşmedeki kömür depolarındaki beş dev vinçten ikisi devrilmişti. Boğazdaki evlerin bir çoğunun camları kırılmış, çatıları zarar görmüş, ağaçlar yıkılmış, dükkanların tabelaları uçmuştu. O gün kısa sürede dinen fırtınadan sonra denize çıkan tekneler denizin durumu karşısında tedirgin olmuşlardı çünkü alışılagelmiş akıntıların arasındaki anaforlar, ayna suları yok olmuş, deniz hiç olmadığı kadar durgunlaşmış, göl gibi olmuştu. Bir süre sonra boğazın giriş çıkışlarında fırtına korkusuyla demirlemiş olan gemilere geçiş izni verilince deniz alışılagelmiş dalgalı, akıntılı, anaforlu haline dönüşmüştü.

1969 yılının en akılda kalan olayı mutlaka Neil Armstrong’un 21 Temmuz günü Ay yüzeyine ayak basması olmuştu. Bu olayın radyolardan anons edildiği anda Arnavutköylü ve Kandillili kürekçiler adada antrenmandan sonra yenen akşam yemeğinin ardından Bebek’teki vapur iskelesinin yanındaki Özsüt Muhallebicisinde o zamanki tabirle “midelerine cila çekmekte” idiler. Bundan birkaç gün sonra 3 Ağustos’ta yapılan İstanbul Kupasını Galatasaray kazandı. Bir hafta sonra 10 Ağustos’ta yapılan İstanbul Kürek Şampiyonası’nda Galatasaray’ın 3 birincilik ve 2 ikinciliğine karşılık, 3 birincilik ve 3 ikincilik alan Fenerbahçe dört yıl aradan sonra kılpayı şampiyon oldu.

1969 yılında Milli Takıma seçilen ekiplerin Türkiye Şampiyonasından kısa süre önce açıklanması üzerine takım içinde çıkan anlaşmazlıklar yüzünden ekipler dağıldı. 17 Ağustos 1969 tarihinde Ankara Mogan Gölünde düzenlenen Türkiye şampiyonasında Hereke Sümerspor bir, Ankara (ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi İki Tek Dümencisiz teknesiyle bir, Galatasaray Tek Çifte ve İki Çifte teknelerinde iki Birincilik, Fenerbahçe İki Tek Dümencili, Dört Tek dümencili, Sekiz tek tekneleri ile üç Birincilik kazandı.

Şampiyonanın ardından Avusturya’nın Klagenfurt parkurunda yapılan Avrupa Şampiyonasında Milli Takımımıza kulübümüzden Erdinç Karaer, Celal Gürsoy, Mehmet Ayata, Ahmet Şenkal ve dümenci Yunus Yılmaz seçildiler. O yıllarda Dünya Şampiyonası dört yılda bir yapıldığı için FISA’ya bağlı bütün dünya ülkeleri Avrupa Şampiyonalarına katılıyor ve sadece adı farklı olan bir dünya şampiyonası gerçekleşiyordu. Avusturya-Klagenfurt’ta yapılan şampiyonada Erdinç Karaer, Celal Gürsoy, dümenci Yunus Yılmaz ile Fenerbahçe’den Bülent Tanaçar ile Mustafa Yurdagül’den kurulu karma Dört Tek Dümencili ekibi yarıştılar. Aynı şampiyonada hem tek kürek hem çift kürek çekerek bir ilke imza atan Erdinç Karaer ile Celal Gürsoy’dan kurulu İki Çifte ekibimiz Büyükler Avrupa On İkincisi oldular. Antrenör Yugoslav Mita Boraniç idi.

 

1969 Klagenfurt Avrupa Şamp. giden ekip seyahatten önce

1969 Klagenfurt-Avusturya Avrupa Şampiyonasına katılan Milli Takımımız: Mufaham Elmen – Ferruh Manav – Ahmet Şenkal – Celal Gürsoy – Elfi Çetinkaya – Bülent Tanaçar – Mustafa Yurdagül – Antrenör Mita Boraniç, önde Mehmet Ayata ve Dümenci Yunus Yılmaz.

1969 yılı Mart ayında Hasnun Galip sokağındaki kulüp lokalimiz tekrar yandı. Kış antrenmanlarını yapabilmek için yer arandı ve Lise’nin salonunda çalışmalar başladı.

1969 yılında Kürek federasyonu tarafından Türkiye’de ilk kez bir Antrenör Eğitim Semineri düzenlendi. Altı gün süren seminerde Federasyon Antrenörü Mita Boraniç, antrenman programları, tekne ayarları, sporcu beslenmesi gibi birçok konuda bilgiler verdi. Kulübümüzden Emir Turgan ve Erdal Günsel bu seminere katıldı.

1960_lar-bayanlarc4b1mc4b1z-kandilli-ac3a7c4b1klarc4b1nda-sc4b1vc4b1ryada-lale-oraloc49flu

1950’ler. Bayanlarımız Beykoz vapur iskelesi açıklarında. Sıvıryada Lale Oraloğlu.

P1010624

1960’lar, Hamlada (Baba) Turgut Aksoy, Hamla Sırtı Günay Kalaycıoğlu, Şenyu Uluçay, Tankut Hülagü.

1960'lar. İnci Yar, Hale Gezgöç 1960’lar. İnci Yar, Hale Gezgöç.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adada Merasim – 1963

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Resim: 1963 Turgut Aksoy-Günay Kalaycıoğlu-Şenyu Uluçay-Tankut Hülagü

1964–1965 Hasan Ali–İnci-Erdal-Turgut-Remzi-Emin-...- Cüneyt-Mehmet-Nur. Çömelenler Fethi-Hale-AhmetMehmet-Emir-Ahmet 1964–1965 Hasan Ali–İnci-Erdal-Turgut-Remzi-Emin-…- Cüneyt-Mehmet-Nur. Çömelenler Fethi-Hale-Ahmet-Mehmet-Emir-Ahmet.

1965 Kartal Dm. Caner, Emin Şenkal, Remzi Tan, Turgut Atasoy, Ahmet Şenkal, Mehmet Ayata,Erdal Günsel, Hasan Ali, Fethi Karaer 1965 Kartal Dm. Caner, Emin Şenkal, Remzi Tan, Turgut Aksoy, Ahmet Şenkal, Mehmet Ayata,Erdal Günsel, Hasan Ali, Fethi Karaer.

1965 kupalarla 1965, kupalarla.

1965 Şampiyon 4+ Bayanlar ekibi. İnci Yar – Hülya Demir – Sevgi Karaçay – Eliza Boeno – Dm. Hale Ağalday. 1965 Şampiyon 4+ Bayanlar ekibi. İnci Yar – Hülya Demir – Sevgi Karaçay – Eliza Boeno – Dm. Hale Ağalday.

1966 Cahit usta, Erdal Günsel Yarış öncesi son kontrollar, Cahit Usta, Erdal Günsel.

P1010626

Adadaki Kayıkhanenin önünde Emin Gezgöç Hoca, Recep Akıcı, (Baba) Turgut Aksoy.

1966 İstanbul Şampiyonu sekiz tek 1966 İstanbul Şampiyonu sekiz tek yarış sonrası Kartal’da iskeleye yanaşırken.

1967 8+Türkiye Şampiyonu Ahmet Şenkal, Cüneyt Günsel, Celal Gürsoy 1967 8+Türkiye Şampiyonu Ahmet Şenkal, Cüneyt Günsel, Celal Gürsoy.

1967 Ankara Emir Turgan, Turgu Aksoy,Eftal Nogan, Celal Gürsoy, Cüneyt Günsel, Fethi Karaer,erdal Gnüsel,Yunus Yılmaz,Edip Gezgöç, Mustafa Akbulut 1967 Ankara Emir Turgan, Turgu Aksoy, Eftal Nogan, Celal Gürsoy, Cüneyt Günsel, Fethi Karaer, Erdal Günsel, Yunus Yılmaz, Edip Gezgöç, Mustafa Akbulut.

1967 Ankara Şampiyona 4 tek dümencili ekibi 1967 Ankara, Mogan Gölü, Türkiye Şampiyonu 4 tek dümencili ekibi Federasyon Başkanı Eftal Nogan’dan madalyalarını alırken.

1967 Avrupa seyahati öncesi 1967 Avrupa seyahati öncesi.

1967 Avusturya Villach-GS-Mehmet Ayata, Cüneyt Günsel, Erdal Günsel, remzi Tan, Ahmet Şenkal, Gültekin Türeli, Ahmet Baysan,,Emir Turgan, Yunus yılmaz 1967 Avusturya Villach – Mehmet Ayata, Cüneyt Günsel, Erdal Günsel, Remzi Tan, Ahmet Şenkal, Gültekin Türeli, Ahmet Baysan, Emir Turgan, Yunus Yılmaz.

1967 Kartal Erdal Günsel, Emir Turgan 1967 Kartal İki Tek Dümencili Şampiyonu ekip, Erdal Günsel, Emir Turgan. dümenci: Yunus Yılmaz.

kartal 1967 Kartal, Emir Turgan, Erdal Günsel, dümenci: Yunus Yılmaz.

1967 Remzi Tan, Mehmet Yavaş, Erdal Günsel, Mehmet Ayata, 1967 Remzi Tan, Mehmet Yavaş, Erdal Günsel, Mehmet Ayata.

1967 Sekiz Tek Adanın önünde antrenmanda 1967 Sekiz Tek Adanın önünde antrenmanda.

1967 sekiz tek Celal Gürsoy, Cüney Günsel, Fethi Karaer, Edip Gezgöç 1967 sekiz tek Celal Gürsoy, Cüney Günsel, Fethi Karaer, Edip Gezgöç.

1967 şampiyon 8 tek 1967 Türkiye Şampiyonu Sekiz Tek, Mogan Gölünde Federasyon Başkanı Eftal Nogan ve GS Denizcilik Şubesi Kaptanı Adnan Akıska’dan madalyalarını alırken.

1967 Villach Ahmet Şenkal, Gültekin Türeli, Cüneyt Günsel, Memet Ayata 1967 Villach Ahmet Şenkal, Gültekin Türeli, Cüneyt Günsel, Mehmet Ayata.

1967 Villach Erdal Günsel, Yunus Yılmaz, Emir Turgan 1967 Villach Erdal Günsel, Yunus Yılmaz, Emir Turgan.

1967 Villach gölü kıyısı 1967 Villach gölü kıyısı.

1967 yılı Ankara Mogan Emir Turgan-Remzi Tan-Erdal Günsel-Mehmet Ayata-Mehmet-Erdinç Karaer-Gültekin Türeli-Ahmet Şenkal 1967 yılı Ankara Mogan Emir Turgan-Remzi Tan-Erdal Günsel-Mehmet Ayata-Mehmet Yavaşoğlu-Erdinç Karaer-Gültekin Türeli-Ahmet Şenkal.

1967 yılı kazanılan kupalarla 1967 Kazanılan kupalarla.

1967 Ankara 1967 Ankara

1967 Ankara Türkiye Şampiyonası Erdal Günsel Emir Trgan 1967 İki Tek Dümencili Birincisi: Erdal Günsel-Emir Turgan.

Remzi Tan, Erdal Günsel, Tankut Hülagü, Korel, Emir Turgan 1967, Remzi, Erdal, Tankut, Korel, Emir.

1968 2x Celal Gürsoy, Erdinç Karaer 1968 2x Celal Gürsoy, Erdinç Karaer.

1968 2x Celal Gürsoy-Erdinç Karaer, Fed. Başk. Eftal Nogan 1968 2x Celal Gürsoy-Erdinç Karaer, Fed. Başk. Eftal Nogan.

1968- Mehmet Ayata – Remzi Tan – Gültekin Türeli – Ahmet Baysan – Turgut Aksoy – Celal Gürsoy – Cüneyt Günsel – Ahmet Şenkal – Dümenci Adnan Soysal

1968- Mehmet Ayata – Remzi Tan – Gültekin Türeli – Ahmet Baysan – Turgut Aksoy – Celal Gürsoy – Cüneyt Günsel – Ahmet Şenkal – Dümenci Adnan Soysal

 

1968 Ada 1968 Ada.

1968 Adnan Akıska Şampiyon Bayan Dört Tek ekibi ile 1968 Adnan Akıska Şampiyon Bayan Dört Tek ekibi ile.

1968 İstanbul Şampiyonu Mehmet Ayata-Ahmet Şenkal-Gültekin Türeli-Remzi Tan 1968 İstanbul Şampiyonu Mehmet Ayata-Ahmet Şenkal-Gültekin Türeli-Remzi Tan.

1968 mersine giderken Emir Turgan, Yunus Yılmaz, Yusuf abi Erdal Günsel 1968 Mersin’e giderken.

1968 Şampiyon anneler Ünal Yaman ve Evin Saraçoğlu 1968 Şampiyon anneler şampiyon oldukları yarıştan sonra kızları ile birlikte: Ünal Gürkem (Yaman), Evin Saraçoğlu.

1968 Şampiyon Bayanlar Madalya Töreninde 1968 Şampiyon Bayanlar Madalya Töreninde.

1968 Ünal Yaman-Nükhet Anadol-Evin Saraçoğlu-Eliza Boeno 1968 Ünal Yaman-Nükhet Anadol-Evin Saraçoğlu-Eliza Boeno.

1968 Yılı Galatasaray dörtteki Remzi Tan-Gültekin Türeli-Ahmet Şenkal-Mehmet Ayata 1968 Yılı Galatasaray dörtteki Remzi Tan-Gültekin Türeli-Ahmet Şenkal-Mehmet Ayata.

Refik Güre koleksiyonundan üç resim:

Refik Güre2

Refik Güre3

Refik Güre4

 

EK PORTRELER:

PORTRE: CAN ÖGE

Portre Can Öge

 

PORTRE: AHMET YAVAŞOĞLU

Antrenörüm Ahmet Yavaşoğlu

 

KÜREK ŞUBESİNİN GEÇİLMEZ ARMADALARI

KÜREK ŞUBESİNİN GEÇİLMEZ ARMADALARI

 

PORTRE: ÜNAL YAMAN

PORTRE: ÜNAL YAMAN

Reklamlar